3. Kongres American Laser Study Club w USA - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

3. Kongres American Laser Study Club w USA

Wiedza na temat chirurgii laserowej w medycynie jest słabo rozpowszechniona, dlatego powstał American Laser Study Club (ALSC), aby wypełnić lukę w edukacji chirurgii laserowej, skupiając fizyków, naukowców, lekarzy medycyny ludzkiej i lekarzy medycyny weterynaryjnej, którzy dzielą się swoim doświadczeniem na warsztatach i konferencjach.

28.02. − 1.03.2020 r. w Fort Lauderdale, w pięknej scenerii u wybrzeża Florydy, odbył się 3. kongres ALSC, w którym mieliśmy zaszczyt, tak jak w roku ubiegłym, prowadzić wykłady podczas sesji dla lekarzy weterynarii. Tematem przewodnim było „Oddychaj i Rozwijaj się”. Jednocześnie były prowadzone wykłady dla lekarzy medycyny i stomatologii, co w trakcie przerw dawało możliwość podzielenia się wiedzą, doświadczeniem oraz nowym spojrzeniem na temat chirurgii laserowej.

W kongresie uczestniczyło w sumie 40 wykładowców z różnych dziedzin medycyny oraz wielu krajów. Podczas sesji weterynaryjnej trwającej dwa dni 10 spikerów przedstawiło 13 wykładów. Tematyka i rozpiętość wykładów była różnorodna, od ekonomiczno-marketingowych aspektów posiadania lasera CO2, przez wyniki badań naukowych z zastosowaniem chirurgii laserowej, do tematu wiodącego, jakim był zespół psów krótkoczaszkowych (BOAS). Omówiony został zasięg występowania syndromu u psów wielu ras na różnych kontynentach oraz patofizjologie i mechanizm powstawania wielu konsekwencji zespołu psów krótkoczaszkowych. W wykładach poruszano wiele aspektów postępowania chirurgicznego z użyciem lasera CO2. Największą dyskusję wywołał wykład omawiający występowanie syndromu BOAS u szczeniąt oraz konieczności wczesnego diagnozowania i wprowadzenia wczesnego postępowania chirurgicznego jako zapobiegania rozwojowi następstw zespołu psów krótkoczaszkowych.

Na 3. Kongres ALSC z Europy przyjechało 5 spikerów: Miguel Carreia i Pedro Azevedo z Portugalii, Jakub Kaczmarek z Niemiec oraz Anna Nikolajdu-Kudła i Ziemowit Kudła z Polski.

Zaszczytem było po raz kolejny spotkać jednego z twórców lasera CO2 – Kumara Pate’a oraz pioniera weterynaryjnej chirurgii laserowej – Johna Godbolda.

Na zakończenie sesji weterynaryjnej odbył się panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy kongresu mogli zadawać pytania wszystkim prelegentom. Padło wiele pytań od uczestników, którzy nie posiadają w swoich praktykach weterynaryjnych lasera CO2, a którzy, jak widać, było dość mocno zainteresowali się tematem. W związku z przedstawionymi przypadkami klinicznymi lekarze stosujący chirurgię laserową ze szczegółami wypytywali o nie spikerów, ci z kolei odpowiadali z wielkim zaangażowaniem. Dyskusja nie miała końca i okazała się bardzo owocna dla każdej ze stron.

W roku 2021 planowany jest 4. Kongres ALSC 12-14 lutego, tym razem w Las Vegas.

Serdecznie zapraszamy!

 

Opracował: Ziemowit Kudła

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy