Neurologia w praktyce. Majówka Neurologiczna we Wrocławiu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Neurologia w praktyce. Majówka Neurologiczna we Wrocławiu

Majówka Neurologiczna

Tegoroczna Majówka Neurologiczna zgromadziła we Wrocławiu szerokie grono ekspertów z zakresu neurologii zwierząt. Podczas wydarzenia, 13-14 maja 2023 r., omawiano najnowsze odkrycia, metody diagnozowania i leczenia schorzeń neurologicznych u zwierząt.

Pierwszego dnia konferencji odbyły się prezentacje dotyczące ogólnych zagadnień związanych z chorobami mózgowia. Ekspertami byli lekarze weterynarii specjalizujący się w neurologii i naukowcy prowadzący badania w tej dziedzinie. W trakcie wykładów poruszono tematy dotyczące możliwości leczenia pacjentów z zaburzeniami wewnątrzczaszkowymi – dr hab. Marcin Wrzosek, prof. UPWr, trudnych przypadków przepuklin oraz syndromu końskiego ogona w neurochirurgii – dr Cristian Falzone, indywidualnych celowników chirurgicznych w chirurgii kręgosłupa – mgr inż. Mateusz Pawlik, encephalitis w obrazowaniu TK i MRI – dr n. wet. Ewa Stańczyk, technik wewnątrznaczyniowych w leczeniu zespolenia wrotno-bocznego – dr n. wet. Adrian Janiszewski, po tropach neurobiologii stresu i empatii poruszała się mgr inż. Magdalena Żuber, zaburzeniom neuro-okulistycznym przyjrzał się dr Paweł Stefanowicz, a interaktywna analiza przypadków z zaburzeniami wewnątrzczaszkowymi odbyła się pod okiem lek. wet. Pauliny Drobot, lek. wet. Laury Brewińskiej oraz lek. wet. Aleksandry Banasik.

Drugi dzień skupił się na chorobach rdzenia kręgowego. Prelegentami tego dnia byli: dr hab. Marcin Wrzosek, prof. UPWr (ocena neurologiczna pacjentów z urazami kręgosłupa), dr Cristian Falzone (aspekty złamań i zwichnięć kręgosłupa oraz przypadki z praktyki klinicznej), dr n. wet. Ewa Stańczyk (zmiany nowotworowe w obrazowaniu TK i MRI mózgowia) oraz zespół: lek. wet. Pauliny Drobot, lek. wet. Laury Brewińskiej oraz lek. wet. Aleksandry Banasik, który tego dnia podjął się interaktywnej analizy przypadków z zaburzeniami rdzenia kręgowego i kręgosłupa.

Tuż przed Konferencją miały również miejsce warsztaty praktyczne, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi procedurami diagnostycznymi i technikami dotyczącymi neuroobrazowania, zastosowano także po raz pierwszy w polskiej medycynie weterynaryjnej radiologiczne stacje diagnostyczne, a wszystko to pod okiem ekspertów w indywidualnie prowadzonych grupach. 11 maja swoje szkolenie przeprowadziła Szkoła Neurologii Psów i Kotów, zaś 12 maja w praktyce skupiono się na neuroradiologii, obrazowaniu TK i MRI pacjentów neurologicznych.

Konferencja neurologii zwierząt dostarczyła uczestnikom nowych informacji, umożliwiła wymianę doświadczeń i zaprezentowała najnowsze osiągnięcia w dziedzinie neurologii weterynaryjnej. Wydarzenie miało na celu poprawę opieki nad zwierzętami cierpiącymi na schorzenia neurologiczne poprzez rozwijanie wiedzy i umiejętności zajmujących się nimi w codziennej praktyce specjalistów.

Opracowała: Monika Mańka

Galeria

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy