?‍⚕Okiem eksperta miesiąca – chirurgia miękka w medycynie weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

?‍⚕Okiem eksperta miesiąca – chirurgia miękka w medycynie weterynaryjnej

jarosław sałek
fot. istock
Chirurg leczy w sposób operacyjny. Biorąc pod uwagę tkankę, jaka zostaje poddana operacji, możemy wyróżnić chirurgię miękką i twardą. Chirurgia miękka w weterynarii jest szeroko pojętym zakresem obejmującym zabiegi na całym ciele, dzięki czemu możemy wyodrębnić jej „gałęzie” m.in. neurochirurgia, torakochirurgia, chirurgia onkologiczna.
W 95% zabieg miękki wiąże się z inwazyjnością w organizm zwierzęcia, poprzez nacięcie powłok brzusznych.


Myśląc o chirurgii miękkiej, należy zacząć rozmawiać, myśleć i pamiętać o chirurgii laparoskopowej, która nabiera co raz większego znaczenia w chirurgii weterynaryjnej. Metoda laparoskopowa jest mało inwazyjna, zmniejsza okres rekonwalescencji po zabiegu, zmniejsza ból i dyskomfort pacjenta. Obecnie na rynku pojawia się co raz więcej placówek świadczących takie usługi oraz szkolenia, które umożliwiają nabycie umiejętności laparoskopowych, co z kolei przekłada się na komfort pooperacyjny pacjentów chirurgicznych.

Tak więc można stwierdzić, iż chirurgia miękka jest pojęciem ogólnym, z której wywodzą się kolejne dziedziny. Można porównać ją do komórek macierzystych, które przekształcając się, dają początek innym komórkom mogącym stanowić część organizmu.

W dzisiejszych czasach świadomość ludzka na temat zdrowia zwierząt jest nieporównywalnie większa z latami ubiegłymi. Rozwój zarówno medycyny weterynaryjnej jak i mentalności ludzkiej, pozwala lekarzom uporać się z bardzo dużą grupą jednostek chorobowych, z których ponad 60% wymaga ingerencji chirurgicznej.

lek. wet. Jarosław Sałek

Jarosław Sałek

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy