Animal on board – w podróży z psem i kotem. Wywiadu udzieliła mgr inż. Olimpia Kłosińska - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Animal on board – w podróży z psem i kotem. Wywiadu udzieliła mgr inż. Olimpia Kłosińska

VET_PERSONEL_2_17_vet_kwestionariusz_ANIMAL_ON_BOARD_OLIMPIA_KLOSINSKA
fot. archiwum COAPE Polska

Mgr inż. Olimpia Kłosińska jest behawiorystką zwierząt w COAPE Polska.

Zbliża się lato i wielu właścicieli wyruszy na wakacje wraz ze swoimi zwierzakami. Czy zabierać psa lub kota na piesze wędrówki? Jakie zagrożenia czekają na domowych pupili w trakcie dłuższych tras?

Olimpia Kłosińska: Podstawowym warunkiem dobrego samopoczucia kota jest jego własne terytorium, podzielone m.in. na strefy jedzenia, zabawy/polowania oraz odpoczynku wraz z dostępnymi kryjówkami. Dlatego po przebytej podróży kot będzie potrzebował nieco czasu na zaaklimatyzowanie się w nowej przestrzeni, która stanie się dla niego ważna i bezpieczna. Lepiej więc pozostawić go na czas wędrówek w pomieszczeniu.

Natomiast zdecydowana większość psów lubi poznawać nowe miejsca i towarzyszyć wszędzie człowiekowi, stąd można zabierać je na piesze wycieczki. Warto wyprawy te dostosować pod kątem wymagań naszego psa: przemyśleć ich długość, możliwość odpoczynku oraz rodzaj przestrzeni – nie każdy pies będzie czuł się dobrze, spacerując wyłącznie po mieście.

Dość istotną rolę w wyborze trasy powinna odgrywać temperatura otoczenia, w dni upalne i słoneczne wybierzmy miejsca zacienione, najlepiej trawiaste, ponieważ rozgrzany asfalt może parzyć opuszki łap psa. Należy dodatkowo ograniczyć zarówno długość, jak i intensywność wysiłku fizycznego, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu psa. Pamiętajmy także, by zabrać zapas wody, aby nie pił on z kałuży, które mogą być zanieczyszczone.

Wiele lecznic oferuje wśród swoich usług czipowanie, które jest normą w krajach europejskich. Czy taka forma zabezpieczenia zwierzęcia w trakcie podróży jest popularna w Polsce?

Olimpia Kłosińska: Czipowanie jest doskonałą formą zabezpieczenia zwierzęcia w razie zgubienia się i warto to zrobić, tym bardziej że jest mało inwazyjnym zabiegiem. Lecznice oferują nie tylko samą implantację czipa, ale także usługę zarejestrowania zwierzęcia, np. w międzynarodowej bazie Safe-Animal, z czego warto skorzystać, choć oczywiście możemy także zarejestrować numer chipa psa i kota samodzielnie.

Pamiętajmy, że jedynie zarejestrowany w bazie czip pozwoli na szybką identyfikację właściciela oraz sprawną pomoc w Polsce i za granicą. Dostęp do bazy oraz czytniki chipów mają lekarze weterynarii, schroniska dla bezdomnych zwierząt, fundacje, straż miejska i policja. Wielu właścicieli psów jest już zdecydowanymi zwolennikami czipowania swoich pupili, a wśród opiekunów kotów czipowanie z roku na rok zyskuje na popularności.

Stres zwierzęcia mogą zmniejszyć znajome zapachy i przedmioty. Jeśli można byłoby stworzyć listę niezbędnych rzeczy, które warto zabrać ze sobą w podróż, to co koniecznie musiałoby się na niej znaleźć?

Olimpia Kłosińska: Dla zwierzęcia istotne są przedmioty, które emocjonalnie kojarzą się z czymś znanym i lubianym. Dlatego szczególnie dla kota ważny jest znany mu wcześniej transporter z miękkim kocykiem przesiąkniętym jego zapachem. Bardzo dobrze sprawdza się zastosowanie syntetycznych feromonów niwelujących napięcie emocjonalne.

Kot podczas podróży raczej nie będzie jadł smakołyków, ale pies jak najbardziej. Dlatego w przypadku psa powinniśmy zaopatrzyć się w legowisko czy transporter, smakołyki do nagradzania, gryzaki do żucia obniżające napięcie, ulubioną zabawkę. Kot woli mieć przysłonięty widok, ponieważ szybko poruszające się obiekty za oknem niepokoją go bardziej niż psy, w przypadku których jest to kwestia bardziej indywidualna. Warto pamiętać o misce i zapasie wody, zapasowej smyczy, woreczkach na odchody oraz podręcznej apteczce.

Rozmawiała: Monika Mańka

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy