Behawiorysta poszukiwany. Model współpracy behawiorysty zwierzęcego z lekarzem weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Behawiorysta poszukiwany. Model współpracy behawiorysty zwierzęcego z lekarzem weterynarii

Współpraca praktyk weterynaryjnych z behawiorystami jest w Wielkiej Brytanii standardem. Wiele z nich zatrudnia behawiorystów lub finansuje kształcenie w tym kierunku dotychczasowego personelu. W ramach kliniki weterynaryjnej działają szkoły dla psów, gabinety fizjoterapii, sklepy z artykułami dla zwierząt, salony pielęgnacji. Taki biznesowy model funkcjonowania lecznicy w otoczeniu usług potrzebnych właścicielom zwierząt pozwala z jednej strony zaspokoić niemal wszystkie potrzeby zwierząt w jednym miejscu, z drugiej buduje dobry wizerunek lecznicy i lojalność klientów.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat coraz więcej osób szuka w gabinetach weterynaryjnych pomocy w radzeniu sobie z problemami zachowania swoich zwierząt, głównie psów i kotów.

Przyczyny zaburzeń zachowania psów i kotów

Jest kilka ważnych przyczyn problemów z zachowaniem zwierząt, które na początku chciałbym pokrótce przedstawić. Przyczyny te odnoszą się głównie do zachodzących na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmian w populacji zwierząt towarzyszących człowiekowi, zmiany roli tych zwierząt w naszym życiu i kulturowo-społecznych zmian naszego – ludzkiego – stylu życia.

Tego rodzaju procesy najłatwiej i najbardziej widoczne są w populacji psów, pierwszych udomowionych zwierząt, egzystujących z człowiekiem przynajmniej od kilkunastu tysięcy lat, dla których, jak podkreślają to etologowie, naturalnym środowiskiem jest społeczność ludzka.

Do stosunkowo niedawna psy były przede wszystkim zwierzętami użytkowymi, których naturalne, wrodzone zachowania były wykorzystywane i modyfikowane dla ludzkich potrzeb. Psy strzegły stad bydła lub owiec, ludzkiego dobytku, tropiły i aportowały zwierzynę podczas polowania, pomagały w transporcie ciężkich ładunków. Psy, które nie potrafiły wywiązać się z postawionych przed nimi zadań, na przykład atakujące bydło, były eliminowane z dalszej hodowli. Można powiedzieć, że człowiek mniej lub bardziej świadomie dokonywał bardzo celowej selekcji hodowlanej,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy