Analiza dysbiozy i nie tylko − nieinwazyjna diagnostyka zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Analiza dysbiozy i nie tylko − nieinwazyjna diagnostyka zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Mikrobiota przewodu pokarmowego to złożona kolonia mikroorganizmów, które zasiedlają przewód pokarmowy i odgrywają ważną rolę w zdrowiu zwierząt. Składa się ona z 99% bakterii beztlenowych, które rosną w warunkach braku tlenu i należą na przykład do szczepów bakteryjnych Firmicutes, Proteobacteria i Fusobacteriota.

Dokładny skład mikrobioty jelitowej różni się w zależności od danego zwierzęcia, zmienia się przez całe życie i jest pod silnym wpływem czynników takich jak: dieta, choroby, leki i warunki środowiskowe. Zdrowa mikroflora jelitowa wspomaga trawienie, ochronę immunologiczną, produkcję witamin i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) oraz obronę przed zarazkami chorobotwórczymi. W tym celu poszczególne szczepy bakterii są ze sobą ściśle powiązane, współdziałają ze sobą w procesie znanym jako odżywianie krzyżowe, tworząc własny i wzajemnie powiązany ekosystem.

Wspomniany ekosystem mikrobioty jelitowej może być postrzegany jako pierwszy poziom bariery jelitowej. Poprzez samą swoją obecność i wydajność metaboliczną zapobiega kolonizacji patogenów i upośledza ich proliferację (odporność na kolonizację). Kolejna warstwa śluzu i błona śluzowa jelit nadal zapewniają mechaniczną barierę przed obcymi zarazkami i antygenami. Komórki nabłonka jelitowego są połączone ze sobą za pomocą „ścisłych połączeń” (komórka – komórka), dzięki czemu przenoszenie substancji odbywa się w sposób selektywny tam, gdzie błona śluzowa jest nienaruszona. Trzeci poziom bariery jelitowej to tkanka limfatyczna związana z jelitami (GALT), która odgrywa bardzo ważną rolę. Już samo istnienie mikrobioty jelitowej przyczynia się do utrzymania obronnej bariery immunologicznej przed obcymi zarazkami poprzez stałą aktywność GALT. Oprócz tego patogeny są aktywnie tłumione poprzez stymulowanie syntezy peptydów aktywnych przeciwdrobnoustrojowo, takich jak ß-defensyny i immunoglobuliny. Osłabiona funkcja bariery, np. z powodu zaburzonej równowagi bakteryjnej, może prowadzić między innymi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy