Ból przewlekły – czy można coś z tym zrobić? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ból przewlekły – czy można coś z tym zrobić?

Ból ostry i przewlekły różnią się nie tylko czasem trwania. Ból ostry zazwyczaj występuje po dowolnym uszkodzeniu tkanek, na przykład w wyniku zabiegu operacyjnego bądź urazu, Ból ten ustępuje w momencie zagojenia rany, Ból ostry trwa krócej niż miesiąc i zazwyczaj ma tendencję do samoograniczania. Ponadto ból tego rodzaju bardzo dobrze odpowiada na standardową farmakoterapię, w tym niesterydowe leki przeciwzapalne, alfa-2-agonistów oraz leki z grupy opiatów. Z kolei ból przewlekły trwa dłużej niż miesiąc, może utrzymywać się po zagojeniu rany. Przewlekły ból może występować przy braku wywołującego go bodźca, będąc wynikiem zmian patofizjologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. W zależności od podłoża przewlekły ból może być trudny w leczeniu i słabo odpowiadający na konwencjonalną terapię przeciwbólową (na przykład ból w przebiegu neuropatii).

Niestety leczenie bólu przewlekłego w najlepszym razie może być paliatywne, wymagając przy tym szeregu składników farmakologicznych i metod terapeutycznych (na przykład różne leki przeciwbólowe, akupunktura, masaż, fizjoterapia, kontrola wagi, itp.). Nieleczony ból przewlekły w istotnym stopniu pogarsza jakość życia zwierzęcia i skutkuje zmianami behawioralnymi, które prowadzą do eutanazji zwierzęcia.

Podobnie jak w przypadku medycyny ludzkiej, główną przyczyną przewlekłego bólu u psów i kotów jest osteoarthritis. Na podstawie analizy populacji psów starszych w USA szacuje się, że u co piątego psa występuje osteoarthritis w jakiejś postaci. Na szczęście ból przewlekły w przebiegu osteoarthritis, pod warunkiem wczesnej diagnozy, często ustępuje w wyniku zmniejszenia wagi psa, kontrolowanego ruchu i podania niesterydowych leków przeciwzapalnych, ewentualnie również leków stosowanych przy osteoarthritis (np. siarczan chondroityny). Postawienie diagnozy na średnim do zaawansowanego etapu rozwoju schorzenia oznacza w większości przypadków konieczność stosowania terapii łączącej różne metody. Zdarza się, że nawet agre...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy