Monografia kardiologiczna 2024 już dostępna! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Monografia kardiologiczna 2024 już dostępna!

Szanowni czytelnicy!
Wiodącą tematyką obecnej monografii kardiologicznej jest kardiomiopatia. Pomimo że liczba publikacji na temat tej patologii u psów i kotów oraz liczba wykładów na konferencjach wskazuje, że temat jest intensywnie badany, to dalej lekarze praktycy, a, co gorsza, i kardiolodzy weterynaryjni mają wrażenie, że niewiele wiedzą na ten temat.
Jednak najbardziej zaskakujące jest to, że nawet lekarze patolodzy, którzy na ogół wszystko już wiedzą, w tym wypadku też często nie są pewni rozpoznania. Obraz histopatologiczny staje się jasny dopiero w zaawansowanych postaciach choroby.
Ten stan palącej potrzeby wiarygodnych informacji i ich realnego braku wyzwolił swoisty wyścig pomiędzy badaczami, kto pierwszy odkryje przyczynę kardiomiopatii. Większość z tych badaczy odniosła sukces i w tamtym zakresie odkryto tak wiele przyczyn, że znów pogubiliśmy się w tej chorobie. Można powiedzieć, że kardiomiopatia to taki kardiologiczny Houdini. Magik, który wymyka się każdej próbie klasyfikacji. Dla przykładu, myśleliśmy, że ta choroba jest nieodwracalna, ale dzisiaj wiemy, że początkowe stadia są odwracalne, a w przypadku tachykardiomiopatii nawet te całkiem zaawansowane. Myśleliśmy, że istnieją dwa rodzaje: wrodzony i nabyty, ale okazało się, że może istnieć predyspozycja, która ujawni się dopiero wtedy, gdy wystąpią inne czynniki wyzwalające. I tak dalej, i tym podobnie.
Życie lekarzowi medycyny weterynaryjnej dodatkowo utrudnia fakt, że istnieją schorzenia, które mogą powodować kliniczny i echokardiograficzny obraz do złudzenia przypominający kardiomiopatię. Jeden z artykułów przedstawia takie właśnie sytuacje. Wielką pomocą w uniknięciu podobnej pułapki fałszywego rozpoznania kardiomiopatii są badania dodatkowe, przede wszystkim badania laboratoryjne.
To, jak trudne są badania nad potwierdzeniem przyczyny kardiomiopatii, opisuje ciekawy artykuł poświęcony kardiomiopatii na tle żywieniowym. W tej sytuacji jedyne, co nam pozostaje, to nadal konsekwentnie prowadzić badania tej fascynującej grupy patologii serca i udostępniać ich wyniki zainteresowanym osobom.
Przygotowane dla Państwa artykuły na pewno są w tym zbożnym celu pomocne. Życzymy Państwu miłej lektury artykułów prezentujących najnowsze informacje na temat kardiomiopatii. A dla osób zmęczonych kardiomiopatią został przygotowany ciekawy artykuł o wadach wrodzonych tak zwanej prawej części serca.

Urszula Pasławska

W numerze

Kilka słów o przedsionkowo-komorowych drogach dodatkowych u psów
Agnieszka Noszczyk-Nowak

Przydatność badań laboratoryjnych w diagnostyce chorób serca u psów i kotów
Urszula Pasławska, Robert Pasławski, Szymon Graczyk, Arkadiusz Grzeczka, Liza Litwińska, Dariusz Jagielski

Kardiomiopatia rozstrzeniowa psów na tle żywieniowym
Natalia Król, Inga Radomska, Maksymilian Lewicki, Justyn Gach, Piotr Frydrychowski

Wstrząs kardiogenny, czyli chwilowa przerwa w akcie umierania… serca
Rafał Niziołek

Wybrane, niezastawkowe wady wrodzone dotyczące serca prawego u psów i kotów
Magdalena Grzech-Wojciechowska, Adrian Janiszewski

Kardiomiopatia restrykcyjna u kotów
Joanna Bubak, Izabela Janus

Leczenie kardiomiopatii przerostowej i niewydolności serca u kotów
Justyn Gach, Piotr Frydrychowski

Kardiologia weterynaryjna w obliczu wyzwań: diagnostyka i terapia arytmii u kotów i psów – rozmowa z prof. dr hab. Agnieszką Noszczyk-Nowak

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy