Jak przygotować materiał do badania cytologicznego? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak przygotować materiał do badania cytologicznego?

Badanie cytologiczne jest tanią, szybką i łatwą metodą diagnostyczną, która w mało inwazyjny sposób dostarcza istotnych klinicznie informacji o stanie zdrowia pacjenta. W wielu przypadkach rozpoznanie można postawić niemal natychmiast, natomiast w innych uzyskuje się informacje o charakterze procesu chorobowego (zapalny, zwyrodnieniowy czy nowotworowy) bądź przynajmniej wskazówkę do podjęcia dalszych czynności diagnostycznych.

Ważny jest odpowiedni wybór metody pobrania i przygotowania preparatów dostosowany do wielkości i rodzaju zmiany. Przy zmianach powierzchniowych wykonuje się preparaty odciskowe, pobiera się zeskrobiny oraz pozyskuje materiał do preparatów odciskowych za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej lub wymazówki. Materiał ze zmian litych pobiera się, wykonując biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC) lub nieaspiracyjną biopsję cienkoigłową (NBC).

W przypadku chirurgicznego usunięcia guzka lub pobierania biopsji gruboigłowej również możliwe jest wykonanie preparatów odciskowych. Przeciętą powierzchnię wycinka zmiany osusza się najpierw gazikiem w celu usunięcia nadmiaru płynu, a następnie przykłada do powierzchni szkiełka. Preparat powinien składać się z cienkiej warstwy komórek, lepiej, gdy jest ich mniej niż za dużo.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy