Prawidłowo wykonany rozmaz krwi jako podstawa wiarygodnego wyniku badania morfologicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Prawidłowo wykonany rozmaz krwi jako podstawa wiarygodnego wyniku badania morfologicznego

Podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem w diagnostyce weterynaryjnej jest morfologia krwi obwodowej, która polega na jakościowej i ilościowej ocenie elementów morfotycznych krwi: krwinek czerwonych (erytrocyty, RBC), krwinek białych (leukocyty, WBC) oraz płytek krwi (trombocyty, PLT).

Obecnie wiele diagnostycznych laboratoriów weterynaryjnych oraz lecznic weterynaryjnych korzysta z analizatorów, które podają pełne wyniki badania morfologicznego – ilościową ocenę wspomnianych elementów morfotycznych wraz z rozdziałem populacji leukocytów, tzw. leukogramem. Należy pamiętać, że w przypadku kiedy wynik morfologii odbiega od normy, zalecane jest wykonanie rozmazu krwi, czyli jego oceny mikroskopowej, w celu pogłębienia diagnostyki.

Rozmaz

Punktem wyjściowym do prawidłowej oceny mikroskopowej jest poprawnie wykonany preparat. Aby zachować jak najlepszy obraz elementów morfotycznych, szczególnie gdy preparat nie jest oglądany w lecznicy, należy go wykonać bezpośrednio po pobraniu krwi. Rozmaz nie może być zbyt cienki lub zbyt gruby, a ogon rozmazu powinien być gładki (ryc. 1). Kroplę krwi należy umieścić na brzegu szkiełka podstawowego, następnie szybkim ruchem i pod odpowiednim kątem (ok. 30°) rozprowadzić ją za pomocą drugiego szkiełka podstawowego lub specjalnego szkiełka do wykonywania rozmazów. Szkiełko to ma ścięte rogi, przez co kropla krwi łatwiej się rozprowadza. Po wysuszeniu preparaty poddaje się barwieniu.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy