Fizjoterapia psów sportowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fizjoterapia psów sportowych

Coraz popularniejsze dyscypliny sportowe dla psów oraz wzrost ich poziomu doprowadziły do poszerzenia treningu fizycznego i mentalnego o zabiegi fizjoterapeutyczne. Optymalny trening i wypoczynek uzupełniany zabiegami i zasadami fizjoterapeutycznymi stały się integralną częścią aktywności sportowej psa.

Pojęciem psa sportowego obejmiemy nie tylko psy wyścigowe, psy trenujące agility czy obedience, ale również psy o wysokim poziomie aktywności, takie jak psy łowcze i policyjne. Regularne treningi czy udział w zawodach z jednej strony mają pozytywny wpływ na kondycję zwierzęcia, z drugiej – mogą być źródłem kontuzji lub negatywnie odbić się na zdrowiu w późniejszych latach, w formie np. ciężkiej artrozy.

Podczas wykonywania ćwiczeń lub w czasie biegu istnieje niebezpieczeństwo kontuzji każdego elementu aparatu ruchowego. Stawy, ścięgna, więzadła, mięśnie czy układ kostny są wrażliwymi strukturami, które wskutek nieprawidłowego treningu łatwo narażone są na różnego rodzaju urazy.

Zabiegi i zasady fizjoterapeutyczne, które obejmują: prewencje, fitness i rehabilitację, pomagają skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych negatywnych skutków. Jednym z najważniejszych punktów jest optymalny przebieg treningu, który powinien składać się z trzech faz:

  • rozgrzewki (warm up),
  • właściwego treningu (workout) oraz
  • fazy rozluźniającej (cold down).

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy