Astma kotów – najnowsza wiedza w zakresie diagnostyki i leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Astma kotów – najnowsza wiedza w zakresie diagnostyki i leczenia

Patogeneza

Astma jest stosunkowo częstą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych (według piśmiennictwa choruje na nią 1-5% populacji kotów). Chorują zwykle młode koty, a pierwsze objawy pojawiają się średnio w wieku od 6 miesięcy do 4,5 lat. Podobieństwo astmy kociej do astmy ludzkiej jest znaczące, co czyni kota modelem do badań medycyny ludzkiej.

Wiele informacji na temat patogenezy, rozpoznania i leczenia tej choroby zaczerpnięto z modeli doświadczalnych indukowanych alergenami. Astma kotów jest spowodowana reakcją nadwrażliwości typu 1 na alergeny wziewne (roztocza kurzu domowego i magazynowe, pyłki, zarodniki grzybów, sierść zwierząt). Prowadzi to do aktywacji i różnicowania komórek TH2 specyficznych dla alergenu, które wywołują reakcję zapalną i produkcję przeciwciał klasy IgE. Po wystąpieniu nadwrażliwości wielokrotne wdychanie alergenów powoduje wystąpienie objawów klinicznych. IgE związane z mastocytami oraz bazofile są aktywowane przez alergeny i prowadzą do degranulacji. Uruchamia się kaskada zapalna, a eozynofile migrują do płuc. Te reakcje immunologiczne prowadzą do przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, w dłuższej perspektywie zdominowanego przez eozynofile. Pojawia się pogrubienie nabłonka dróg oddechowych, metaplazja i uszkodzenia śluzówki. Nadpobudliwość i niedrożność oskrzeli prowadzą do funkcjonowania ich na zasadzie zastawki, a tym samym do tzw. „pułapki powietrznej”: powietrze nie ma jak się wydostać podczas wydechu i może dojść do zagrażającego życiu skurczu oskrzeli.

Objawy kliniczne

Objawy kliniczne astmy kotów dzielą się na ostre i przewlekłe. Kot z astmą może wykazywać ostre objawy ze strony układu oddechowego, takie jak: duszność, oddychanie przez usta, hiperwentylacja, przyspieszony oddech, zapaść i bladość lub zasinienie błon śluzowych. Wśród przewlekłych objawów obserwuje się: duszność, świszczący oddech, przewlekły kaszel (często mylnie interpretowany jako odruch wymiotny) i nietolerancję wysiłkową. U niektórych kotów...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy