Jakie oświadczenia dołączyć do wniosku o wpis do ewidencji? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie oświadczenia dołączyć do wniosku o wpis do ewidencji?

Oświadczenie obarczone błędem

W pewnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której oświadczenie dołączone do wniosku o wpis do ewidencji zlz będzie obarczone błędem, czyli złożone pod wpływem błędu w kwestii stanu faktycznego zawartego w oświadczeniu. Będzie to najczęściej dotyczyło oświadczeń szczegółowych odnośnie spełniania konkretnych wymagań. Należy pamiętać jednak, że w przypadku złożenia oświadczenia pod wpływem błędu można się uchylić od jego skutków, jeśli błąd był istotny i dotyczył treści oświadczenia. W takim przypadku uchylenie się od błędnie złożonego oświadczenia powinno nastąpić poprzez złożenie na piśmie w okręgowej radzie lekarsko-weterynaryjnej. Skutkiem bowiem złożenia oświadczenia pod wpływem błędu jest tzw. wzruszalność dokonanej czynności, a nie jej nieważność bezwzględna.

Jej skorygowanie następuje poprzez złożenie kolejnego oświadczenia woli z powołaniem się na złożenie oświadczenia pod wpływem błędu i art. 88 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, zgodnie z którym uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Należy uwzględnić, że zgodnie z ww. ustawą można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia o tej treści. Należy także pamiętać o terminie do możliwości skorzystania z uprawnienia do uchylenia się od błędnych oświadczeń, który wynosi rok od jego wykrycia.

Oświadczenia dodatkowe składane do wniosku

Należy uwzględnić, że niektóre okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne żądają dodatkowych oświadczeń szczegółowych składanych do poszczególnych wymagań sanitarnych sprzętu czy aparatury w zależności od wybranej formy zlz, w którym mają być świadczone usługi weterynaryjne. Taki obowiązek będzie spoczywał na kierowniku zlz, który może ponieść odpowiedzialność w przypadku złożenia oświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym wynikającym z oświadczenia.

Forma złożenia wniosku wraz z oświadczeniami

Dokumentację dotyczącą wpisu zlz do ewidencji zlz najlepiej przesłać drogą pocztową zwykłą w oryginale i w formie elektronicznej, przesyłając skany oryginałów.

Termin wpisu do ewidencji

Po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna dokonuje sprawdzenia wniosku oraz oświadczenia pod kątem ich prawidłowości. Ponadto zgodnie z zapisem art. 17 ust. 6 uzlz organ prowadzący ewidencję w terminie 50 dni od dnia złożenia wniosku oraz oświadczenia dokonuje wpisu do ewidencji oraz z urzędu wydaje wnioskodawcy zaświadczenie o wpisie. Oznacza to, że nie musi on składać wniosku o wydanie zaświadczenia o wpisie.

Uchwały organu ewidencyjnego

Należy uwzględnić, że wpis do ewidencji następuje w drodze uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej, bowiem na podstawie art. 21 ust. 1 uzlz wpis, odmowa wpisu, zmiana wpisu, skreślenie z ewidencji następują w drodze uchwały właściwej okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. Należy pamiętać, że nie mogą mieć one jednak mocy wstecznej, a ich prawomocność liczy się od dnia podjęcia. Nie należy także zapominać o tym, że zawiadomienie o dokonaniu wpisu zlz lub o jego skreśleniu z ewidencji przekazywane jest właściwemu, ze względu na miejsce siedziby zlz, powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Niedokonanie wpisu w terminie

Należy pamiętać, że mimo złożonego wniosku i stosownych oświadczeń organ ewidencyjny może nie dokonać wpisu do ewidencji w terminie 50 dni od dnia złożenia wniosku. W takim przypadku można jednak rozpocząć wykonywanie usług weterynaryjnych, bowiem przewidują to zapisy ustawowe art. 17 ust. 7 uzlz, zgodnie z którymi jeżeli organ prowadzący ewidencję nie dokona wpisu w terminie 50 dni od złożenia wniosku, a od dnia wpływu wniosku o wpis do tego organu upłynęło 60 dni, wnioskodawca może rozpocząć działalność po uprzednim zawiadomieniu o tym na piśmie organu, który nie dokonał wpisu. Warunkiem rozpoczęcia działalności jest jednak uprzednie powiadomienie okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej o rozpoczęciu działalności i zaznaczenie, że od złożenia wniosku upłynęło 60 dni.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy