Jakość życia i inne czynniki wpływające na decyzję o eutanazji zwierzęcia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakość życia i inne czynniki wpływające na decyzję o eutanazji zwierzęcia

Inne czynniki, poza bólem i cierpieniem, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji dotyczącej terminacji życia zwierzęcia, to:
  • śmiertelna choroba,
  • choroba pogarszająca jakość życia zwierzęcia i będąca źródłem jego cierpienia,
  • zaawansowany wiek,
  • problemy behawioralne wynikające z choroby, które mogą być zagrożeniem dla otoczenia,
  • zależność od opieki właściciela i możliwości zapewnienia przez niego wymaganej opieki,
  • wspomagane odżywianie,
  • upośledzona mobilność.

W dokonaniu obiektywnej oceny jakości życia pomocne są specjalne skale, np. skala HHHHHMM, której nazwa pochodzi od angielskich nazw składowych oceny. Została stworzona przez Alice Villalobos – lekarza weterynarii, pionierkę na polu leczenia raka u zwierząt, członka Veterinary Cancer Society (światowa organizacja zrzeszająca onkologów weterynaryjnych).

VET_PERSONEL_3_15_behawioryzm_JAKOSC_ZYCIA_I_INNE_CZYNNIKI_TAB_2
Tab. 2. Skala HHHHHMM. Wynik < 35 punktów jest przekroczeniem progu sugerującego eutanazję* *ocena i decyzja o eutanazji należą do właściciela i lekarz weterynarii jedynie może wspomóc go w jej podjęciu

David A. Karnofsky w czasie pracy w nowojorskim szpitalu onkologicznym stworzył w 1948 roku skalę oceny jakości życia pacjentów chorych na raka płuc. Skala Karnofsky’ego była stosowana w medycynie do określania stanu ogólnego i jakości życia pacjentów z chorobą nowotworową kwalifikowanych do chemioterapii bądź radioterapii. W 1991 roku zaczęto ją także stosować do oceny jakości życia pacjentów chorych na AIDS, a po modyfikacji – do oceny jakości życia kotów, na których testowano leki przeciwwirusowe.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy