Świadczenie usług na terenie dwóch lub więcej okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych – poznaj zasady wpisu do rejestru członków

Świadczenie usług na terenie dwóch lub więcej okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych – poznaj zasady wpisu do rejestru członków

Artykuł podejmuje problematykę i daje odpowiedź na pytanie lekarzom weterynarii, którzy chcą świadczyć swoje usługi na terenie jednej, dwóch lub więcej izb lekarsko-weterynaryjnych albo przenieść się na teren innej izby. Omawiam w nim zasady wpisu do rejestru danej izby wynikające z Ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz to, czy i jakie ma on znaczenie dla klientów korzystających z usług takiego lekarza.

Obligatoryjność uzyskania wpisu do rejestru członków izby

Wykonywanie zawodu lekarza weterynarii wiąże się z koniecznością uzyskania wpisu do rejestru danej izby lekarsko-weterynaryjnej, na terenie której świadczy on usługi. Bez uzyskania wpisu nie jest możliwe świadczenie takich usług przez obywatela polskiego. I tak, zgodnie z art. 17 ust. 1 Ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu przed podjęciem wykonywania zawodu na terenie okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej jest zobowiązany uzyskać wpis do rejestru członków tej izby.

Wyjątki od zasady wpisu

Zauważ, że w prawie polskim przewidziano możliwość czasowego wykonywania zawodu lekarza weterynarii przez innego obywatela państwa członkowskiego niż obywatel polski bez konieczności wpisu do rejestru danej izby lekarsko-weterynaryjnej. I tak, zgodnie z art. 2h ust. 1 ww. ustawy, lekarz weterynarii będący obywatelem państwa członkowskiego i posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii w tym państwie może czasowo wykonywać ten zawód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez konieczności wpisu do rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej prowadzonego przez okręgową radę lekarsko-weterynaryjną, jeżeli przed podjęciem czynności zawodowych złoży właściwej ze względu na miejsce, w którym zamierza wykonywać ten zawód, okręgowej radzie lekarsko-weterynaryjnej:

Pisemne oświadczenie o zamiarze wykonywania tego zawodu z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy