Vetoquinol. Dla zdrowia zwierząt. Przyszłość, którą budujemy razem. 90 lat doświadczeń, którymi dzielimy się z Wami
W tym roku Państwa firma, Vetoquinol, znana i ceniona w branży weterynaryjnej, obchodzi 90-lecie istnienia. Firma ma długą tradycję prowadzenia działalności mającej na celu poprawę dobrostanu zwierząt i ludzi. Czy mógłby Pan przybliżyć nam historię Vetoquinol?
Matthieu Frechin: Vetoquinol został założony przez mojego dziadka, Josepha Frechina, w 1933 roku we wschodniej Francji. W 1962 roku mój ojciec Etienne rozpoczął pracę w firmie, nadzorując jej rozwój. W tym czasie Vetoquinol zatrudniał 280 pracowników i rozpoczynał ekspansję na rynki zagraniczne. Poprzez tworzenie nowych i przejmowanie innych firm Vetoquinol stopniowo budował sieć oddziałów i dystrybutorów.
Po pierwszej emisji akcji firmy w 2006 roku przedsiębiorstwo pozyskało nowe fundusze na zdobywanie kolejnych rynków. W 2010 roku zostałem mianowany dyrektorem generalnym spółki. Jako wnuk założyciela jestem trzecim pokoleniem stojącym za sterami przedsiębiorstwa. Zgodnie z wizją mojego poprzednika podążam tą samą drogą odwagi i zaangażowania. Zachowujemy status niezależnej firmy. Rodzinna struktura właścicielska pozwala nam na połączenie elastyczności i szybkości działania.
W ciągu 90 lat, dzięki wartościowemu wsparciu naszych zespołów na całym świecie, Vetoquinol stał się czołową międzynarodową firmą działającą w branży zdrowia zwierząt. Opracowujemy, rozwijamy, wytwarzamy i sprzedajemy lecznicze produkty weterynaryjne i inne produkty nielecznicze przy zachowaniu wysokich standardów biznesowych i dobrych praktyk wytwarzania produkcji.
Pan Frechin w swojej wypowiedzi nawiązał do historii i sukcesów Vetoquinol. A Pan, jako dyrektor zarządzający, co mógłby dodać do tych słów?
Cyryl Przybył: Od momentu dołączenia do rodziny Vetoquinol Polska stała się ważnym miejscem wytwarzania produktów z portfolio firmy. Zwiększyliśmy zatrudnienie o 50%, nastąpił ponad dwukrotny przyrost sprzedaży, potroiliśmy liczbę krajów, do których eksportujemy nasze produkty, oraz podwoiliśmy liczbę produktów oferowanych na polskim rynku.
Od 23 lat stoi Pan na czele Vetoquinol. Z jakich osiągnięć z tego okresu jest Pan najbardziej dumny?
Matthieu Frechin: W tym czasie miałem wiele powodów do dumy. Od strony finansowej, dzięki kluczowym decyzjom strategicznym i korzystnym inwestycjom, Vetoquinol odnotował w ciągu ostatnich 5 lat wzrost rzędu 50%. Jesteśmy obecni w ponad 100 krajach, przy czym bezpośrednio działamy w 24 z nich, a w pozostałych posiadamy sieć ponad 50 dystrybutorów. Osiągnięcie tych wyników było możliwe dzięki temu, że dobrze rozumiemy lekarzy weterynarii, właścicieli sklepów zoologicznych i opiekunów zwierząt domowych.
Od samego początku strategia Vetoquinol oparta jest na podstawowym założeniu: potrzeby klientów są punktem wyjścia dla naszych najlepszych pomysłów. Kierując się tą zasadą, wprowadziliśmy w ostatnich latach na rynek europejski, w tym i polski, kilka innowacyjnych produktów, np. linię preparatów pielęgnacyjnych Vetoquinol Care, obejmującą takie marki jak: Uro-Pet®, Calo-Pet® czy Kerabol biotin. Naszym najnowszym „dzieckiem” jest gama produktów Flexadin® przeznaczonych do utrzymywania sprawności ruchowej pupili – psów i kotów. Jesteśmy również dumni, że tak uznane marki jak Drontal®, Dronspot® i Profender® powiększyły kilka lat temu nasze portfolio.
Jeśli chodzi o środowisko naturalne, cieszę się, że Vetoquinol wciąż się rozwija, pozostając jednocześnie firmą mocno angażującą się w sprawy środowiska, która za cel stawia sobie ograniczenie swojego wpływu na to otoczenie. W przypadku Vetoquinol tzw. społeczna odpowiedzialność biznesu CSR – (ang. corporate social responsibility), włączona do strategii firmy, jest skutecznym czynnikiem stymulującym ogólne wyniki, a ponadto stanowi element wyróżniający nas na tle innych firm. Zrównoważony rozwój znajduje się dziś w centrum naszego nowego planu strategicznego Ambition 2026.
W ten sposób dochodzimy do najważniejszego atutu naszej firmy, czyli kadry specjalistów. Jesteśmy głęboko przekonani, że to właśnie ludzie sprawiają, że Vetoquinol jest tym, czym jest. W Vetoquinol każdy pracownik czuje się częścią tej samej rodziny i bierze na siebie odpowiedzialność, dając świadectwo podstawowych wartości firmy brzmiących: ufamy, podejmujemy wyzwania, współpracujemy.
A jak to wygląda z Pana perspektywy? Co przyczyniło się do rozwoju firmy w Polsce?
Cyryl Przybył: Każda organizacja tworzona jest przez ludzi. Ludzi, czyli nas, których średni staż zatrudnienia w Vetoquinol to ponad 11 lat. Mamy przyjemność wspólnie od lat tworzyć Vetoquinol nie tylko w Polsce. Wielu z nas, pracując w Polsce, piastuje stanowiska w centrali we Francji. Farmacja weterynaryjna historycznie związana jest z Gorzowem i wspólnie z Vetoquinol rozwijane są działalności w naszych przepięknych zabytkowych budynkach przy ul. Kosynierów Gdyńskich. W międzyczasie rozbudowaliśmy budynek hurtowni w Kłodawie oraz wykonaliśmy wiele prac modernizacyjnych w lokalizacji przy ul. Żwirowej. Trzy punkty umiejscowione w Gorzowie i okolicy, różne historie, jednak jedno przeznaczenie – farmacja weterynaryjna. To właśnie w tych miejscach od lat wytwarzamy produkty, które są doceniane przez lekarzy weterynarii za ich jakość i skuteczność. Nasi klienci uznają także wsparcie, którego im udzielamy, organizując szkolenia, konferencje naukowe oraz wielopoziomową pomoc w rozwijaniu ich biznesu. Podsumowując: wytwarzamy, edukujemy oraz wspieramy rozwój biznesu naszych klientów.
Jakie wyzwania dostrzega Pan dla branży zdrowia zwierząt na świecie i w Polsce oraz jak Vetoquinol chciałby im sprostać?
Matthieu Frechin: Firmy działające w branży zdrowia zwierząt muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Aby im sprostać, kluczowymi atutami w strategii rozwoju Vetoquinol zawsze były innowacje oraz badania i rozwój. Nie ograniczamy się jedynie do poszukiwania nowych substancji czynnych lub leków, lecz koncentrujemy się na rozszerzeniu zastosowań, gatunków docelowych i obszarów dystrybucji istniejących produktów, a wszystko to w celu zwiększenia sprzedaży i rentowności firmy. Przez lata nasz Dział Badań i Rozwoju pomógł nam przy wyborze odpowiednich domen terapeutycznych i gatunków docelowych, aby optymalnie wykorzystać zasoby, jednocześnie badając nowe możliwości w innych domenach.
Dziś Vetoquinol posiada zdolności do wprowadzania innowacji na całym świecie, dysponuje dużą siecią oddziałów w poszczególnych krajach oraz daje wsparcie kilku międzynarodowym ekspertom, którzy zaufali Vetoquinol dzięki jego naukowej wiarygodności i etyce. Vetoquinol prowadzi również kilka zagranicznych jednostek zajmujących się rozwojem produktów, a jedna z nich znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Biegunki u cieląt
Streszczenie Biegunki u cieląt stanowią poważny problem w hodowli bydła mlecznego i przyczyniają się do znacznych strat ekonomicznych. Celem pracy jest przedstawienie częstotliwości występowania problemu, analiza strat wynikających z choroby oraz pokazanie głównych czynników etiologicznych biegunek, ze wskazaniem na najbardziej charakterystyczne cechy, sposobów różnicowania i ich diagnozowania. Problem biegunek u cieląt ujęto także w kontekście […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Kliniczna odsłona zapaleń jelit u koni
Streszczenie Zapalenia jelit są coraz częściej diagnozowane u koni z objawami gorączki, kolki, biegunki czy też z postępującą utratą masy ciała. Stan zapalny może obejmować jeden konkretny odcinek jelita lub zarówno jelito cienkie, jak i grube. Stopień nasilenia choroby może wahać się od łagodnej, przez postać ciężką o ostrym przebiegu, aż po chorobę przewlekłą. Do […]
Eliminacja zwierząt ze względu na stan chorobowy – przekonaj się, czy musi być dokonywana po potwierdzeniu przez lekarza weterynarii
W artykule wskazano różne przypadki związane z eutanazją zwierząt, w tym dokonywaną na terenach leśnych gmin w oparciu o orzecznictwo sądowe administracyjne, a także Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii oraz przepisy ustawowe dotyczące zakładów leczniczych dla zwierząt. Sprawdź, kiedy eliminacja zwierząt może być dokonywana po pisemnym potwierdzeniu przez lekarza, a kiedy nie wymaga się takiego potwierdzenia. […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]