Metody pobierania krwi żylnej od psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Metody pobierania krwi żylnej od psów i kotów

Ogólne zasady pobierania krwi

Przed rozpoczęciem pobierania krwi należy przygotować niezbędny sprzęt:

  • gaziki,
  • jednorazowe rękawiczki,
  • płyn do dezynfekcji skóry,
  • strzykawki,
  • igły,
  • odpowiednie probówki.

U psów i kotów krew najczęściej pobierana jest z żyły odpromieniowej, odstrzałkowej, odpiszczelowej oraz żyły szyjnej zewnętrznej. Wybór miejsca pobrania uwarunkowany jest preferencjami osoby pobierającej krew, dostępnością naczynia oraz wielkością zwierzęcia.

Przed rozpoczęciem pobierania krwi należy dokładnie wygolić skórę w miejscu, w którym przebiega wybrane do wkłucia naczynie krwionośne i zdezynfekować ją 70-procentowym alkoholem lub innym środkiem przeznaczonym do dezynfekcji skóry. Następnie należy unieruchomić zwierzę (zwłaszcza kończyny przy pobieraniu krwi z żył: odpromieniowej, odstrzałkowej, odpiszczelowej, lub głowę przy pobieraniu krwi z żyły szyjnej zewnętrznej) i założyć stazę lub zacisnąć naczynie. Umożliwia to ustabilizowanie naczynia krwionośnego oraz prawidłowe wkłucie igły, co zapobiega powikłaniom, np. powstaniu krwiaka.

Stabilizację naczynia krwionośnego można wykonać przez naprężenie skóry lub jego uchwycenie pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Igłę z podłączoną strzykawką wkłuwamy do żyły pod kątem 30°. Gdy końcówka igły znajdzie się w naczyniu, w celu pobrania próbki krwi należy delikatnie odciągnąć tłok strzykawki. Należy pamiętać, że używając igieł o małej średnicy, nie należy zbyt szybko pobierać krwi, ponieważ może to spowodować hemolizę. Po pobraniu krwi należy zwolnić ucisk naczynia, a następnie wyciągnąć igłę i przyłożyć suchy gazik w celu zatamowania krwawienia. Nie należy przyciskać gazikiem igły znajdującej się w naczyniu, ponieważ powoduje to uszkodzenie jego ściany.

W celu zapobiegania błędom istotne jest, aby zaraz po pobraniu krwi probówkę oznakować imieniem i nazwiskiem właściciela oraz danymi zwierzęcia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pobierania krwi od wielu zwierząt.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy