Identyfikacja zaburzeń zagrażających życiu: wstępne badanie pacjentów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Identyfikacja zaburzeń zagrażających życiu: wstępne badanie pacjentów

Publikacja stanowi fragment książki pt. „Podręcznik stanów nagłych oraz intensywnej opieki medycznej u małych zwierząt”.

Wstępne badanie

Wstępnie ocenia się stan pacjenta, określa sposób oddychania i oznaki życia.

Zaraz po przybyciu pacjenta po wypadku lub w stanie krytycznym należy dokonać szybkiej, wstępnej oceny jego stanu, zwracając szczególną uwagę na ABC (drogi oddechowe [A, airway], oddychanie [B, breathing], krążenie [C, circulation]).

Należy się koncentrować na nieprawidłowościach, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia.Nieprawidłowości zagrażające życiu pacjenta trzeba bezzwłocznie ustabilizować.Drugie, bardziej szczegółowe badanie kliniczne wraz z badaniami laboratoryjnymi można przeprowadzić po ustabilizowaniu zaburzeń stanowiących zagrożenie życia.Częściowe badanie kliniczne należy przeprowadzać w określonych odstępach czasu, tak aby móc dostosowywać leczenie do zmieniającego się stanu pacjenta. Fakt, że jakieś zaburzenie nie stanowiło problemu w chwili ostatniego badania, nie oznacza, że nie stanie się kłopotliwe chwilę później.

Należy określić, czy pacjent próbuje oddychać.

Jeśli nie, trzeba oczyścić drogi oddechowe, intubować pacjenta i wentylować, dostarczając 100% tlenu.Jeżeli nie można założyć rurki intubacyjnej, należy wykonać interwencyjną tracheostomię.Bezdech jest oznaką uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) lub obwodowego uszkodzenia łuku nerwowo-mięśniowego.

Jeśli zwierzę oddycha, to czy oddycha w sposób wydajny?

Na czas przeprowadzania badania klinicznego wprowadza się tlenoterapię.Klasyfikuje się typ oddychania.Prawidłowa częstotliwość oddechów wynosi 16-30/min. Jeśli występują trudności w oddychaniu, odgłosy oddechowe są stłumione lub zaostrzone, pacjent ma sinicę lub przyspieszoną akcję oddechową.Niewydolność układu oddechowego zagrażająca życiu może przejawiać się jednym z następujących objawów:a) pozycja odciążająca – wyprostowana głowa i szyja,b) bezdech,c) niepokój lub lęk,d) od...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy