Podróżowanie z psem i kotem – współpraca opiekunów z lekarzami weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podróżowanie z psem i kotem – współpraca opiekunów z lekarzami weterynarii

Z roku na rok coraz więcej osób wybiera podróżowanie z psem i kotem, które jest dla nich naturalnym sposobem spędzania wolnego czasu. W trakcie wyjazdów tych dalekich, i tych bliższych odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt domowych spoczywa na ich opiekunach. Ci zaś często decydują się tuż przed wyjazdem, na wizytę kontrolną ze zwierzęciem w gabinecie lekarza weterynarii.

Zagrożenia w trasie

Jak sprawić by podróżowanie z psem i kotem było bezpieczne dla wszystkich uczestników wyprawy?

Wypadki komunikacyjne

Warto uczulić klientów na to, że jednym z częściej występujących zagrożeń w czasie podróży są wciąż wypadki komunikacyjne, które doprowadzają do urazów kości oraz narządów wewnętrznych. Często jedynym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny przeprowadzony pod kontrolą diagnostyki obrazowej. Badanie ultrasonograficzne staje się w tym wypadku fundamentem diagnostyki urazów narządów wewnętrznych, tak jak badanie radiologiczne odgrywa zasadniczą rolę w diagnostyce urazów tkanki kostnej.

Należy jednak pamiętać, że badanie RTG jest badaniem dodatkowym. Warto go oszczędzić pacjentom doświadczającym bezpośrednim zagrożeniu życia. W takim przypadku towarzyszący badaniu stres może pogorszyć stan pacjenta, przy okazji nie dostarczając nam niezbędnych informacji.

Pasożyty w natarciu

Ci którzy postanowią nie przemieszczać się zbyt daleko na cel swej podróży wybrać mogą las lub łąkę, gdzie zwierzę może zetknąć się z ektopasożytami. W takim przypadku przydaje się znajomość mniej lub bardziej znanych wektorów chorób zakaźnych, które są przenoszone przez komary, muchówki, pchły, wszoły, czy kleszcze na zwierzęta domowe. Duże ilości komarów mogą być uciążliwe dla ludzi i zwierząt oraz stanowić zagrożenie w przypadku przenoszenia chorób pasożytniczych i zakaźnych. Podobnie problematyczne są kleszcze i przenoszone przez nie choroby odkleszczowe oraz ich następstwa. Na szczęście istnieje szeroki wachlarz preparatów, które zabezpieczają zwierzęta, a które można podać przy okazji wizyty kontrolnej.

Skuteczne metody profilaktyki chorób przenoszonych przez ektopasożyty to także kwestia, którą można poruszyć podczas wizyty. Warto uczulić swoich klientów, którzy wybierają się w podróż z psem lub kotem na wszystkie zagrożenia związane z chorobami powakacyjnymi, których zwierze może naprawić się podczas wyjazdu.

Poparzenia

Nie bez znaczenia pozostają także wszelkie uszkodzenia powierzchni skóry. W trakcie wyjazdu zwierzę może zetknąć się wieloma zdarzeniami i substancjami mogącymi wywołać jej oparzenia. W takim wypadku warto znać zasady pierwszej pomocy udzielanej zwierzętom po oparzeniach termicznych oraz „regułę dziewięciu” stosowaną w celu oszacowania całkowitej poparzonej powierzchni ciała.

Także zbyt długa i intensywna ekspozycja na słońce może skutkować pojawieniem się nieodwracalnych zmian w strukturze skóry. W tym zmian nowotworowych, które obejmują m. in. lusterko nosa zwierzęcia, nie posiadające zewnętrznej bariery ochronnej.

Udar cieplny

Ogromnym zagrożeniem jest też udar cieplny, którego symptomy są bardzo wyraźne. Wysoka temperatura wewnętrzna ciała to tylko jeden z nich, ponadto możemy zaobserwować poniższe objawy:

  • ślinotok,
  • wzmożone ziajanie,
  • duszność,
  • pobudzenie,
  • otępienie,
  • przekrwienie błon śluzowych,
  • czas włośniczkowy poniżej 1 sekundy,
  • zataczanie się,
  • biegunka,
  • wymioty.

U ras brachycefalicznych, które są szczególnie narażone na przegrzanie mogą wystąpić także:

  • wzmożone charczenie,
  • piana na pysku,
  • wymioty pieniste.

Nie bez znaczenia pozostaje też postawa zwierzęcia:

  • w postawie stojącej głowa i szyja wyciągnięte przed siebie i ku górze, szeroko rozstawione kończyny,
  • w pozycji siedzącej, łopatki szeroko rozstawione, szyja i głowa wyciągnięte do przodu.

Gabinet weterynaryjny to miejsce, w którym opiekun może porozmawiać o zagrożeniach zdrowotnych związanych z hipertermią i uzyskać specjalistyczną poradę..

Zatrucia

Równie poważnym problemem są zatrucia, zarówno te substancjami pochodzenia nieorganicznego, jak i organicznego, tj. rośliny domowe i flora ogrodowa. W okresie letnim zwierzęta częściej przebywają na dworze, często bez kontroli opiekuna buszują w przydomowym ogródku lub biegają luzem na łące, próbując wszystkiego co wpadnie im do pyska. Chwila nieuwagi wystarczy, aby zwierzę zjadło coś co normalnie nie powinno wejść w skład jego diety. W takich wypadkach czasem dochodzi do zatruć. Jest to sytuacja, w której opiekun musi natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Warto poprosić opiekuna zwierzęcia, aby przyniósł ze sobą roślinę, o której spożycie podejrzewa swojego psa lub kota.

Objawy zatruć są często niespecyficzne i poza:. wymiotami i biegunką, pojawiają się też:

  • obrzęk warg, języka i gardła (spożycie antrurium),
  • zaburzeniami w funkcjonowaniu nerek, drżenia mięśni, wzrost temperatury ciała, opistotonus (spożycie filodendronu), czy
  • nadmierne ślinienie, oczopląs, niedowład kończyn i szyi (reakcja na spożycie popularnej kalanchoe).

Spektrum objawów jest zdecydowanie szersze i zależne od rośliny lub substancji, którą spożyło zwierzę.

Warto zapamiętać! O ile zjadanie roślin może wynikać z nudy bądź nadmiernego, spaczonego łaknienia (które obejmuje znacznie szersze spektrum zjadanych substancji uznanych za niejadalne), to konsumpcja trawy jest fizjologicznym zachowaniem mającym na celu oczyszczenie przewodu pokarmowego. W takim wypadku można uspokoić zaniepokojonych opiekunów.

Alergie i wstrząs anafilaktyczny

Nawet w reakcji na zawarte w wydawałoby się niegroźnym pokarmie składniki może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, podczas którego kluczowe pozostają pierwsze minuty od pojawienia się jego symptomów. W tym momencie cenna jest znajomość terapii i algorytmów postępowania stosowanych w momencie pojawienia się wstrząsu. Z tym problemem prędzej, czy później spotyka się każdy praktykujący lekarz weterynarii.

Wśród pożywienia niebezpiecznego dla zdrowia i życia zwierząt znajdują się, m. in.:

  • czekolada,
  • winogrona i ich pochodne,
  • czosnek oraz cebula,
  • kofeina,
  • ksylitol zawarty, m.in. w słodyczach,
  • awokado – pestka i skórka.

Zwierzę będące alergikiem może wykazywać niepożądane reakcje na pokarm w wypadku zjedzenia produktów, które pozornie nie powinny mu zaszkodzić.

Aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń odpowiedzialny opiekun powinien monitorować to, gdzie przebywa zwierzę oraz zadbać o to, aby zawsze mieć przy sobie zapas świeżej karmy, którą na co dzień spożywa jego zwierzę.

Problemy behawioralne

Lęk lokomocyjny i choroba lokomocyjna u zwierząt domowych to równie ważne tematy, o którym zapomina wielu właścicieli zwierząt. Warto przypomnieć im, że to zjawisko dotyka także ich pupili. Jest to szczególnie ważne ze względu na to, że lęk lokomocyjny należy do jednych z najczęstszych zaburzeń lękowych u psów i kotów.

Problemem może też okazać się reakcja zwierzęcia na nowe otoczenie, z którym nie miało szans do tej pory się zetknąć. Mogą pojawić się fobie dźwiękowe w reakcji na zbyt głośne otoczenie lub powszechne w okresie letnim burze. Lęk przed burzą można osłabić lub całkowicie się go pozbyć z pomocą właściwej terapii uzupełnionej leczeniem farmakologicznym. Dobrze, gdy w takich, stresujących momentach opiekun wie jak uspokoić i zrelaksować swojego podopiecznego. Warto w tym zakresie wspomóc się opinią behawiorysty oraz lekarza weterynarii.

Podróże zagraniczne

Spora część ludzi zdecyduje się w tym roku na wakacje w Polsce. Jednak ci, którzy nie zmienili swoich planów wakacyjnych i zamierzają wyjechać poza granice kraju coraz częściej robią to w towarzystwie zwierząt domowych. Wiąże się to jednak z kilkoma zasadami, do których koniecznie trzeba się zastosować.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego jasno określają przepisy dotyczące przemieszczania zwierząt domowych. Dzięki ich przestrzeganiu oraz wcześniejszemu przygotowaniu się do wakacji, podróżowanie z psem i kotem, może być czystą przyjemnością dla każdej ze stron.

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej zwierzęta muszą być zidentyfikowane. Warto przypomnieć opiekunom, że zachipowanie oraz przypięcie identyfikatora do obroży, jak również rejestracja identyfikatora w systemie, w razie ucieczki lub zagubienia zwierzęcia, pomagają w jego szybszym powrocie do domu.W ramach przygotowań do podróży z psem i kotem opiekun musi sprawdzić także aktualność szczepień. Najważniejszym z nich, z punktu widzenia poruszania się po terenie Europy, jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Jednak w tym wypadku nie można pomijać również pozostałych obowiązkowych szczepień, co do aktualności których warto się upewnić.

Uzupełniając dokumenty warto pamiętać! Data szczepienia przeciwko wściekliźnie nie może być wcześniejsza niż data zachipownia zwierzęcia.

Ważną kwestią jest też kompletność dokumentów, które muszą towarzyszyć zwierzętom w podróży. W wypadku wyjazdów zagranicznych opiekun powinien wnioskować o wydanie paszportu dla swojego psa lub kota.

Warto pamiętać, że klient poszukujący tego typu usługi wyszuka z łatwością pełną listę lekarzy posiadających uprawnienia do wystawiania paszportów, (z podziałem na województwa). Znajduje się ona na stronie: www.vetpol.org.pl. Idealnie jest, gdy choć część (lub wszyscy) lekarzy weterynarii pracujących w ZLZ posiada upoważnienia do wydawania tego dokumentu.

W gestii właściciela jest także uzupełnienie dokumentacji o pisemne upoważnienie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierzęcia domowego. W wypadku, gdy zwierzę podróżuje w towarzystwie osoby niebędącej jego właścicielem. Inne wymogi państw członkowskich UE ustalane są indywidualnie dla każdego z nich. Można zapoznać się z ich pełną listą doradzając klientowi lub samemu planując podróż.

Warto pamiętać! Niektóre kraje członkowskie nie zezwalają na wwóz na swoje terytorium ras psów określanych powszechnie jako niebezpieczne lub agresywne (czytaj więcej). Zasad dotyczących przemieszczania zwierząt towarzyszących należy bezwzględnie przestrzegać, ponieważ sankcje mogą być w tym wypadku bardzo dotkliwe.

Podróżowanie z psem i kotem (na bis)

Wizyta kontrolna jest okazją do przebadania zwierzęcia, ale także spotkania opiekuna ze specjalistą. Klient przychodzący do ZLZ, może otrzymać w trakcie wizyty wiele cennych wskazówek, które zaoszczędzą mu kłopotów, a podróżowanie z psem i kotem będzie bezpieczniejsze dla samych zwierząt. Dzięki dobrej współpracy, na tym polu, podróż będzie przyjemnością dla każdej ze stron.

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy