Co w Prawie piszczy? ‒ Kwiecień '20 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Co w Prawie piszczy? ‒ Kwiecień ’20

WWP_3_20_CO_W_PRAWIE_PISZCZY_VET_LEX
fot. istock

27.02.2020 r.

Koronawirus SARS-CoV-2

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 lutego 2020 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (Dz.U., poz. 325).

Omówienie: Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało objęte przepisami Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r., poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284 i 322). Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Trwają prace legislacyjne (etap prac w Sejmie) dotyczące ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Omówienie: W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 podjęto prace legislacyjne dotyczące konieczności wprowadzenia szczególnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenia dla zdrowia publicznego stanowiące uzupełnienie podstawowych regulacji zawartych w szczególności w Ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r., poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284 i 322). Nowy koronawirus, nazwany SARS-CoV-2, jest wirusem mogącym wywołać zespół niewydolności oddechowej, a wywołana nim choroba jest określana jako COVID-19. SARS-CoV-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który nie był wcześniej identyfikowany u ludzi.

Ustawa określa w szczególności zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia oraz rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi wywołanej nowym typem koronawirusa, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się choroby, zadania organów administracji publicznej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania tej choroby, uprawnienia i obowiązki świadczeniobiorców, świadczeniodawców oraz osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie zapobiegania oraz jej zwalczania oraz zasady pokrywania kosztów realizacji zadań związanych przeciwdziałaniem COVID-19. W projekcie wprowadzono zasadę, że w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków w określonym czasie w domu (praca zdalna).

Ponadto wprowadzono regulacje zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszczało dziecko. W ustawie przewidziano również szczególne rozwiązania dotyczące ewentualnych odwołanych podróży pozostających w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, tak aby należycie zabezpieczyć rynek turystyczny. Wprowadzono przepis, zgodnie z którym organy administracji rządowej, organy jednostek samorządu terytorialnego nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez organy wykonujące zadania publiczne związane z działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19.

27.02.2020 r.

Afrykański pomór świń

Trwają prace legislacyjne (etap Komisji Prawniczej) dotyczące projektu Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia w 2020 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”.

Omówienie: W 2020 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza się ww. program, określony w załączniku do rozporządzenia. Program stosuje się 1 stycznia 2020 r.

Wybrał i opracował: lek. wet. Rafał Ciągarlak

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy