Prawostronny łuk aorty - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Prawostronny łuk aorty

Prawostronny przetrwały łuk aorty (ang. persistent right aortic arch, PRAA) jest niezbyt częstą wadą wrodzoną serca wśród wad wrodzonych psów. Stanowi natomiast najczęstszą wadę wrodzoną naczyń (2). Szacuje się, że do 95% anomalii naczyniowych stanowi PRAA (1, 3). Kolejnymi w częstości występowania wadami są: przetrwała prawa lub lewa tętnica podobojczykowa, podwójny łuk aorty, przetrwała prawa tętnica dogrzbietowa, lewy łuk aorty z prawostronnie ułożonym więzadłem tętniczym oraz nieprawidłowy przebieg tętnic międzyżebrowych.

Wada polega na rozwijaniu się prawego czwartego łuku aorty, zamiast lewego – co powoduje zamykanie się pierścienia naczyniowego wokół przełyku. Nawet po prawidłowym samoistnym zamknięciu się przewodu tętniczego powstałe więzadło tętnicze łączy aortę zstępującą z lewą tętnicą płucną i uciska przełyk oraz tchawicę (15, 16).

Opis przypadku

Do kliniki został przyprowadzony pies w celu wykonania szczepień profilaktycznych. Opiekun był właścicielem zwierzęcia od kilku dni i w wywiadzie opisał psa jako amstafa w wieku 2,5 miesiąca. Podał też informację, że pies ma bardzo dobry apetyt, ale przyjmuje pokarm tak łapczywie, że często po posiłku zwraca nadmiar przyjętej karmy. W czasie badania klinicznego lekarz weterynarii określił wiek zwierzęcia na ok. 5 miesięcy, poinformował też właściciela o patologicznym wychudzeniu psa. W czasie rozmowy uzyskał także informacje, że pies często ulewa wodę po piciu oraz że znacznie częściej zwraca karmę suchą niż mokrą. Właściciel wyraził zgodę na przeprowadzenie badań diagnostycznych w celu ustalenia przyczyny złego stanu odżywienia psa (ryc. 1, 2).

Wykonano badanie RTG przeglądowe szyi i klatki piersiowej (ryc. 3).

Na podstawie wykonanego radiogramu podejrzewano u psa obecność przełyku olbrzymiego i w celu postawienia dokładnego rozpoznania wykonano badanie kontrastowe przełyku po zastosowaniu głodówki (ryc. 4, 5).

Badanie kontrastowe zakończono, wykonując radiogram kontrolny po 12 godz. od podania kontrastu (ryc. 6).

Wykonane badania radiologiczne pozwoliły stwierdzić, że zaleganie kontrastu dotyczy części przedsercowej przełyku. W części zasercowej przełyku zmian nie stwierdzono.

Na podstawie przeprowadzonego badania postawiono rozpoznanie prawostronnego łuku aorty i zakwalifikowano psa do wykonania zabiegu operacyjnego.

Galeria

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy