Przebieg ciąży u małych gryzoni domowych
Jak to jest z tymi rujkami, ciążami i maluchami u poszczególnych gatunków?
Mysz
Cykl płciowy u myszy jest poliestralny (czyli ruje powtarzają się cyklicznie w ciągu roku). Długość cyklu płciowego to 4-5 dni, sama ruja trwa 9-12 godzin, a owulacja jest spontaniczna. Samica myszy może mieć 4-7 miotów w ciągu roku.
Po kryciu w pochwie formuje się śluzowy czop. Można dzięki niemu rozpoznać, że miało ono miejsce. Jest on widoczny nawet 2 dni po odbytym stosunku.
Ciąża u myszy trwa 18-21 dni, średnio 19. Przy pewnej wprawie można ją potwierdzić poprzez delikatne omacywanie brzucha w ostatnim tygodniu jej trwania, nie należy tego jednak wykonywać, nie mając doświadczenia, aby nie wywołać poronienia. Gruczoły mlekowe zaczynają nabrzmiewać w okolicy 15.-16. dnia ciąży. Na kilka dni przed porodem rozpoczyna się również budowa gniazda.
Jeżeli mysz zostanie pokryta podczas laktacji i zajdzie w ciążę, czas trwania ciąży może wydłużyć się o 1-2 tygodnie. Jest to związane z opóźnieniem nidacji zarodka w ścianie macicy.
Poród odbywa się najczęściej w godzinach nocnych. Objawami, które go zapowiadają, są: dobrze widoczny, zaokrąglony kształt brzucha samicy, jej nerwowość, wylizywanie zewnętrznych narządów płciowych, krwisty wypływ z pochwy. Łożysko odchodzi około minuty po urodzeniu każdego płodu. W ciągu 24 godzin po porodzie trwa ruja poporodowa. Jeżeli więc myszy trzymane są w parach, ważne jest, aby rozdzielić parę, zanim maluchy się urodzą. W przeciwnym wypadku może dojść do krycia 12 godzin po porodzie (w trakcie poporodowej rui) i zajścia samicy w kolejną ciążę.
Po nieudanej kopulacji może rozwinąć się ciąża rzekoma, która trwa około 11 dni i towarzyszy jej powiększenie gruczołu mlekowego.
Młodych rodzi się kilka (nawet do 15). Rodzą się nagie, głuche i ślepe. Zaczynają porastać sierścią, począwszy od 2.-3. dnia życia. W 3. dobie otwierają się przewody słuchowe i młode zaczynają słyszeć. Oczy otwierają się 10-13 dni po urodzeniu. Wtedy też małe myszy zaczynają próbować pokarmów innych niż mleko mamy.
Laktacja trwa u myszy 3-4 tygodnie. Młode mogą pozostawać z matką przez 28 dni. Po tym okresie należy je rozdzielić, ponieważ w wieku 28-42 dni osiągają już dojrzałość płciową.
Większość samic staje się niepłodna w wieku 15-18 miesięcy, u samców płodność może utrzymywać się dłużej.
Szczur
Dojrzałość płciową osiągają między 5.-8. tygodniem życia. Cykl płciowy, tak samo jak u myszy trzymanych w domach, jest poliestralny, całoroczny. Długość cyklu wynosi 4-5 dni, ruja trwa 7-20 godzin. Owulacja jest spontaniczna. Samica w ciągu roku może mieć 7-9 miotów.
Po kryciu, tak samo jak u myszy, w pochwie formuje się czop. U szczura szybciej jednak wysycha i kurczy się, wypadając z pochwy po około 12-24 godzinach. Trudniej więc na jego podstawie określić, czy kopulacja miała miejsce.
Ciąża u szczura trwa 21-23 dni, średnio 22 dni. Poród odbywa się najczęściej nocą. Po nim przez 24 godziny trwa ruja poporodowa. Jeżeli szczury trzymane są w parach, ważne jest, aby rozdzielić parę, zanim maluchy się urodzą, aby samica nie zaszła zaraz ponownie w ciążę.
Samice rodzą 1-12 młodych. Podobnie jak u myszy, maluchy w wieku 3 dni zaczynają słyszeć i porastać sierścią. Między 13.-16. dniem życia otwierają oczy. Laktacja u samicy trwa 3-4 tygodnie. Młode odsadzane są w wieku 4 tygodni.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Biegunki u cieląt
Kryptosporydium Kryptosporydium jest to pierwotniak należący do grupy Coccidia. Znanych jest około 20 gatunków, ale najczęściej u cieląt izolowany jest Cryptosporydium parvum. Pierwotniak ten jest najczęstszą przyczyną występowania biegunek u cieląt, a jego prewalencja wynosi ponad 60% (4). Do zakażenia dochodzi w pierwszym tygodniu życia, objawy kliniczne występują w wieku 3-28 dni. Zakażenie ma miejsce […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Równowaga elektrolitowa Do jelit warchlaków codziennie trafia od 8 do 10 l płynu, a większość wchłaniania wody następuje w jelicie cienkim (10). Wchłanianie i wydzielanie w błonie śluzowej jelit zachodzi jednocześnie, w zależności od polarności komórek nabłonkowych, i pomaga utrzymać potencjał błonowy, żywotność komórek, odpowiednie wchłanianie składników odżywczych i regulację metabolizmu drobnoustrojów (78). Wchłanianie wody […]
Kliniczna odsłona zapaleń jelit u koni
Czynniki bakteryjne Clostridium difficile i C. perfringens są częstymi przyczynami zapaleń jelit u źrebiąt i koni dorosłych. Najczęstszymi czynnikami wyzwalającymi chorobę są: stres, hospitalizacja i antybiotykoterapia. Choroba najczęściej ma charakter sporadyczny i obejmuje pojedyncze osobniki, ponieważ zapalenia są niezakaźne (konie chore nie zarażają pozostałych osobników) (8). Szczepy niewytwarzające toksyn uważane są za komensale i często […]
Eliminacja zwierząt ze względu na stan chorobowy – przekonaj się, czy musi być dokonywana po potwierdzeniu przez lekarza weterynarii
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc Prawna Szczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]