Przebieg ciąży u małych gryzoni domowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przebieg ciąży u małych gryzoni domowych

Samica zjadła maluchy wkrótce po porodzie! Dlaczego?

Jest to zjawisko dla ludzi trudne do pojęcia, w przyrodzie jednak dosyć naturalne. Dlaczego samice zabijają i zjadają własne potomstwo? Robią to, gdy są za bardzo zestresowane. Co może je tak stresować?

  • Częste wyjmowanie ich z klatki, dotykanie osesków, brak materiału do zbudowania gniazda, brak laktacji.
  • Gdy je coś boli – np. gdy dochodzi do zapalenia gruczołu mlekowego.
  • Gdy maluchy są słabe, chore lub jest ich mało. Zabrzmi to zapewne brutalnie, ale zabicie ich prowadzi do szybszego zatrzymania laktacji, a tym samym szybszego powrotu samicy do płodności. Dzięki temu może urodzić kolejny miot – być może silniejszy i liczniejszy – i ten właśnie odchowa.
  • Samice, które były rozmnażane zbyt wcześnie (dojrzałość płciowa to nie to samo, co dojrzałość hodowlana), mogą porzucić maluchy wkrótce po urodzeniu, nie mieć mleka do ich wykarmienia.

Na co wrócić uwagę w czasie trwania ciąży?

Trzeba znać długość trwania ciąży u danego gatunku. Jeśli termin porodu minął i nic się nie dzieje – trzeba pokazać taką samiczkę lekarzowi weterynarii. Jeżeli samica w czasie ciąży staje się smutna, traci apetyt, siedzi nastroszona – jest to niepokojący sygnał, wymagający konsultacji. Wypływ z pochwy – zielonkawy, żółty – jest powodem do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii. Wypływ krwisty może pojawić się w momencie implantacji, nie powinno mu jednak towarzyszyć złe samopoczucie samicy, wypływ krwisty poprzedza też poród, powinien on jednak wkrótce po nim się rozpocząć. Jeżeli tak się nie dzieje, trzeba zabrać samiczkę do lekarza.

Jak zapobiegać ciążom?

U zwierząt, które prowadzą z natury samotniczy tryb życia (chomiki, wiewiórki), wystarczy je po prostu od siebie oddzielić. U zwierząt stadnych (myszek, myszoskoczków, szczurów, koszatniczek) należy je trzymać w grupach jednopłciowych bądź mieszanych po wykastrowaniu samców bądź samic (usunięciu jajników/macicy bądź jąder).

lek. wet. Lidia Lewandowska
specjalista chorób zwierząt futerkowych
Przychodnia Weterynaryjna OAZA – Kraków

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy