Yorkshire terrier w gabinecie rehabilitacji, czyli z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Yorkshire terrier w gabinecie rehabilitacji, czyli z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia

ryc. Thinkstock

Pod koniec XIX wieku został wprowadzony pierwszy rejestr psów rasowych i wkrótce potem pojawiła się swoista bariera rasowa, polegająca na tym, że do rejestru mogły być wpisane tylko te psy, których rodzice byli jednostkami już zarejestrowanymi.

W ten sposób, z ograniczonych pod względem genetycznym grup zwierząt, zaczęły powstawać określone, coraz bardziej różniące się od siebie rasy psów. Selektywne rozmnażanie osobników z ograniczonej puli genowej, brak presji naturalnej selekcji i doboru oraz – nierzadko – hodowla w pokrewieństwie, przyczyniły się do utrwalenia w obrębie rasy spontanicznych, niekorzystnych mutacji prowadzących do rozwoju częstych dziedzicznych chorób genetycznych.

Przyjmując do gabinetu psa określonej rasy, warto jest wiedzieć, jakie są skłonności danej rasy do określonych chorób, jakie dysfunkcje u niej najczęściej występują i z jakimi dziedzicznymi wadami wrodzonymi możemy mieć do czynienia. Wiedza ta ułatwia stworzenie i ustalenie ważności listy rozpoznań oraz wybranie odpowiednich testów umożliwiających łatwiejsze, szybsze i najbardziej trafne postawienie rozpoznania, a co za tym idzie – ustalenie jak najskuteczniejszego postępowania terapeutycznego.

Nazwa: yorkshire terrier, yorkie
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Wzorzec FCI nr 86 z 24.06.1987 r.

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy