Sposoby zapewnienia dobrostanu kota w klinice weterynaryjnej, hotelu i schronisku dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby zapewnienia dobrostanu kota w klinice weterynaryjnej, hotelu i schronisku dla zwierząt

VET_PERSONEL_1_17_vet_behawioryzm_SPOSOBY_ZAPEWNIENIA_DOBROSTANU_KOTA_ThinkstockPhotos-95312453
fot. Thinkstock

Dobrostanem nazywamy stan fizyczny i psychiczny zwierzęcia obrazujący, w jaki sposób radzi sobie ono z otaczającym je środowiskiem (Donald Broom). Koncepcja dobrostanu opiera się na realizacji pięciu wolności: od głodu i pragnienia, od niewygody (dyskomfortu), od bólu, ran i chorób, od stresu i lęku, wyrażania naturalnych zachowań.

Stopień realizacji pięciu wolności wpływa na: stan fizyczny, psychiczny i naturalne zachowania zwierzęcia, które stanowią trzy składowe jego dobrostanu.

Istnieje bardzo silna zależność pomiędzy tymi trzema składowymi. Każde istotne obniżenie jakości jednej z nich zaburza dwie pozostałe. Dlatego najwłaściwsze jest holistyczne podejście do pacjenta, które uwzględnia kontrolę zarówno jego stanu fizycznego, jak i psychicznego oraz stopnia realizacji naturalnych zachowań.

Kluczowe jest, aby zarówno w czasie pobytu w klinice weterynaryjnej, jak i hotelu czy schronisku dla zwierząt zapewnić kotom możliwość realizacji ich naturalnych zachowań, bo jest to niezbędnym czynnikiem wpływającym na poprawę nastroju, co z kolei przyspiesza procesy zdrowienia i jest najlepszą profilaktyką chorób.

Z drugiej strony każda choroba znacząco obniża poziom dobrostanu. U chorego zwierzęcia mogą być naruszone wszystkie wolności. Wynikający z tego niski poziom dobrostanu może przyczyniać się do spowolnienia procesów zdrowienia, a nawet do pogłębiania się stanu chorobowego.

Realizacja wskazanych pięciu wolności, a przez to zapewnienie dobrostanu kotom, wymaga znajomości ich potrzeb gatunkowych, które zostały poniżej pokrótce omówione.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy