Świadoma obsługa klienta w ZLZ
Oczekiwania klientów a obsługa klienta w ZLZ
Oczekiwania właścicieli zwierząt można podzielić na trzy grupy: względem personelu ZLZ (wiedza merytoryczna i pozamerytoryczna), względem ZLZ (wygląd, umiejscowienie, godziny otwarcia) oraz względem świadczenia usługi lekarsko-weterynaryjnej (ryc. 3). Oczekiwania klientów podlegają ocenie przed świadczeniem usług weterynaryjnych, w ich trakcie oraz po ich zakończeniu. W zależności od jej wyników właściciele zwierząt podejmują decyzję co do dalszego korzystania z usług danego ZLZ.
Należy pamiętać, że usługa weterynaryjna jest nie tylko łańcuchem szeregu czynności stricte lekarsko-weterynaryjnych (diagnoza, konsultacja, zabieg chirurgiczny, opieka pooperacyjna), lecz także kompleksowym procesem obsługi zorientowanym również na zaspokojenie potrzeb natury psychologicznej (poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny właściciela zwierzęcia).
Pomimo dużego znaczenia specjalistycznych technik diagnostycznych usługa weterynaryjna pozostaje kontaktem międzyludzkim i ludzko-zwierzęcym, w którym wiele zależy od wysiłku i osobistej oceny sytuacji przez personel ZLZ. Skuteczność kontaktu personelu ZLZ z właścicielem zwierzęcia uzależniona jest między innymi od znajomości zasad psychologicznych. Do najistotniejszych reguł szeroko opisanych w literaturze należą: reguła wzajemności, zaangażowania i konsekwencji, zażyłości i sympatii, autorytetu, społecznego dowodu słuszności.
Istnieje szereg powodów, które wpływają na ostateczną decyzję właściciela zwierzęcia o konkretnym ZLZ i korzystaniu z jego usług.
Ale, jak pokazują badania (4), można sprowadzić je do jednego mianownika – emocji klienta. To właśnie one decydują o tym, że klient postrzega daną firmę jako unikalną, do której ma zaufanie i którą będzie polecał innym. To, na co klienci najbardziej zwracają uwagę, to: komunikacja, zaangażowanie, profesjonalne podejście, a przede wszystkim życzliwość personelu ZLZ. Pacjent oczekuje tego od każdej osoby pracującej w ZLZ, począwszy od recepcji, na personelu medycznym skończywszy.
Bierna postawa, niecierpliwość, wyniosłość czy nieprzerywanie przez pracownika ZLZ dotychczasowych zajęć w kontakcie z właścicielem zwierzęcia z pewnością nie dostarczają mu pozytywnych doświadczeń, co więcej – powodują, że jest on niezadowolony z wizyty w ZLZ (4).
W literaturze przedmiotu dotyczącej oczekiwań klienta od przedsiębiorcy wyróżnia się tzw. model 5C:
- communication (komunikatywność),
- competence (znajomość rzeczy),
- compassion (współczucie),
- cheerfulness (pogoda ducha),
- cost (koszty).
Przedstawia on i opisuje pięć cech, które są istotne dla klienta w procesie świadczenia usługi.
Wielu ciekawych spostrzeżeń dotyczących oczekiwań klientów dostarcza raport firmy On Board – Jak życzliwy dr House. Według danych z raportu (s. 27) ponad połowa właścicieli zwierząt (55%) przy wyborze danej placówki weterynaryjnej kieruje się zaufaniem do konkretnego lekarza weterynarii, bliskością od miejsca zamieszkania (53%), pozytywną opinią znajomych o danej placówce (45%), cenami usług (41%). Dla co trzeciego respondenta ważne są dostępność specjalistycznego sprzętu i szeroki wachlarz świadczonych usług.
Z powyższego wynika, że zaufanie do lekarza weterynarii jest przedkładane nad cenę usługi weterynaryjnej. Niemal 70% respondentów oczekuje od lekarza weterynarii przede wszystkim prawidłowego rozpoznania choroby, a 30% – poświęcenia czasu na rozmowę.
Według badań ujawnionych w raporcie lekarz weterynarii poza wiedzą merytoryczną powinien:
- być delikatny wobec zwierzęcia (68% respondentów),
- gotowy do wysłuchania spostrzeżeń właściciela zwierzęcia (47%),
- opanowany w trudnych sytuacjach (42%),
- cierpliwy wobec intensywnych emocji właściciela (36%),
- życzliwy w stosunku do właściciela (30%),
- mieć poczucie humoru (16%).
Z kolei do ponownej wizyty u tego samego lekarza weterynarii najbardziej zachęcają: dobre doświadczenia z wcześniejszej współpracy (70% respondentów), udzielenie konkretnych odpowiedzi na pytania (55%), delikatne obchodzenie się ze zwierzęciem (54%), uważne i cierpliwe wysłuchiwanie spostrzeżeń właściciela (31%), miła atmosfera rozmowy (27%), psychiczne wsparcie w trudnych chwilach (11%).
Różni klienci oczekują różnych sposobów traktowania.
Ze względu na trudności, jakie właściciel zwierzęcia (nawet najlepiej zorientowany) napotyka w ocenie technicznych aspektów pracy lekarza weterynarii, osobista relacja między nimi nabiera dużego znaczenia. W większości spraw, które znacznie wykraczają poza dziedzinę wiedzy klienta, szuka on: zaufania, pewności, spokoju i poczucia bezpieczeństwa, w równej mierze co wiedzy i umiejętności technicznych.
Właściciel zwierzęcia zwraca uwagę na: kulturę, styl, zachowanie i postawę personelu ZLZ. Możemy wykonać usługę doskonale pod względem merytorycznym (lege artis), ale klient tego nie dostrzega. Świadczący usługi weterynaryjne personel powinien w równej mierze koncentrować się na zarządzaniu relacjami z klientem, jak i wykonywaniu zadań merytorycznych. Zaufanie do lekarza weterynarii nie zawsze wynika z jego umiejętności merytorycznych, lecz również z dobrych relacji i umiejętności komunikacji.
Wielu lekarzy weterynarii traci klientów pomimo bardzo dobrego przygotowania merytorycznego właśnie z powodu nieuwzględnienia aspektów emocjonalno-relacyjnych. Satysfakcja klienta to percepcja (doświadczenie) minus oczekiwania. Jeżeli w percepcji klienta usługa była wykonana na określonym poziomie, ale oczekiwał on czegoś więcej (lub czegoś innego), będzie niezadowolony (Maister, 2006, s. 104). Poprawa jakości obsługi może być stosunkowo prosta – wystarczy wpoić pracownikom, żeby byli bardziej czuli na potrzeby klientów. Kluczem do sukcesu będą: dyspozycyjność, życzliwość i umiejętności (z naciskiem na zachowanie wymienionej kolejności).
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Biegunki u cieląt
Rotawirusy Wirusy te należą do rodziny Reoviridae, podgrupy Rotavirus, zawierają dwułańcuchowy RNA i dwuwarstwowy nagi kapsyd. Ze względu na właściwości antygenowe otoczki wyróżniono 7 serologicznych typów (A-F). Rotawirusy dzięki specyficznej budowie charakteryzują się dużą odpornością na czynniki środowiskowe, mają zdolność przetrwania w kale do 9 miesięcy. Wirusy są oporne na wysoką temperaturę, w temperaturze 60°C […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Flora jelitowa prosiąt odsadzonych U ssaków układ pokarmowy zamieszkują miliardy mikroorganizmów, które kolonizują powierzchnię błony śluzowej, tworząc barierę mikrobiologiczną i odgrywając niezastąpioną rolę dla zdrowia organizmu (6, 122). Mikroorganizmy jelitowe mogą nie tylko wspomagać trawienie i wchłanianie składników odżywczych poprzez regulację ekspresji genów enzymów trawiennych w komórkach nabłonkowych (108), ale także dostarczać gospodarzowi energię poprzez […]
Kliniczna odsłona zapaleń jelit u koni
Diagnostyka zapalenia jelit u koni Diagnostyka zapaleń jelit opiera się na przeprowadzonym wywiadzie, badaniu klinicznym, badaniu rektalnym oraz wykonaniu badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Badania laboratoryjne krwi – w tym badanie morfologiczne, poziom białka całkowitego, stężenie albumin i SAA – będą przydatne do oceny nasilenia stanu zapalnego. Badanie kału może być kluczowym elementem diagnostyki laboratoryjnej. Zaleca […]
Eliminacja zwierząt ze względu na stan chorobowy – przekonaj się, czy musi być dokonywana po potwierdzeniu przez lekarza weterynarii
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc Prawna Szczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]