Lecznica przyjazna kotom - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Lecznica przyjazna kotom

 lecznicę przyjazną kotom
Fot. Thinkstock

Badania przeprowadzone przez FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) z 2010 r. oraz ich aktualizacja z 2012 roku wykazują, że właścicielami kotów są najczęściej osoby w wieku 33-44 lat.

Jest to wiek dużej aktywności zawodowej, co oznacza, że ludzie ci są szczególnie zabiegani, a posiadanie kota jest dla nich łatwiejsze niż posiadanie psa. Jest to jedna z przyczyn szybkiego wzrostu liczebności populacji kotów domowych. W ostatnich latach zmienił się także profil właściciela kota. Dawniej koty zjawiały się w domach jako przypadkowi goście, obecnie coraz częściej są kupowane. Ze względu na domowy tryb życia wydłużył się czas życia kotów, który obecnie wynosi 12-16 lat i dłużej.

Rosnąca liczba kotów, wydłużenie ich czasu życia oraz zmiana profilu i oczekiwań właścicieli co do opieki medycznej świadczonej ich pupilom stanowią ogromną szansę dla lecznic weterynaryjnych. Poważną jednak przeszkodą w stałych, regularnych wizytach kocich pacjentów w lecznicach są trudności związane z dostarczeniem kota do lecznicy, a także z samą wizytą. Wielu właścicieli kotów rezygnuje z wizyty, pamiętając o koszmarze poprzedniej konsultacji weterynaryjnej, w czasie której kot bardzo źle zachowywał się już w drodze do lecznicy i następnie podczas badania.

Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć lecznicę przyjazną kotom, w której koty będą zachowywały się spokojnie, a ich właściciele chętnie skorzystają z opieki weterynaryjnej. Do stworzenia takiej kliniki konieczna jest znajomość kocich zwyczajów i umiejętność przewidywania zachowań kota w trudnych dla niego sytuacjach.

Jedną z najważniejszych cech kota, która stanowi o jego zachowaniu, jest terytorializm. Kot najbezpieczniej czuje się w obrębie swojego terytorium, które ma dokładnie oznaczone zapachami. Pobyt poza terytorium zawsze wiąże się ze stresem. Dodatkowymi stresorami są nieznane dźwięki, zapachy i obce osoby. Koty są neofobami, co oznacza, że wszystkie nowości traktują z niechęcią i rezerwą. Pobyt w lecznicy wiąże się z obecnością wszystkich czynników powodujących dyskomfort i stres u kota. Stres z kolei wpływa znacząco zarówno na parametry fizjologiczne, takie jak tętno, ciśnienie krwi, poziom glukozy we krwi, jak i na inne aspekty utrudniające badanie kliniczne kota.

Usztywnienie ciała spowodowane stresem może utrudniać badanie okolicy szyi i głowy, a także klatki piersiowej. Z uwagi na łokcie ściśle przywierające do tułowia niektóre szmery sercowe mogą pozostać niezauważone. Podobnie napięte z powodu stresu powłoki brzuszne znacznie utrudniają badanie jamy brzusznej.

Widząc zaniepokojenie kota, jego właściciel także ulega stresowi, co utrudnia zebranie prawidłowego wywiadu, bo wskutek zdenerwowania może on zapomnieć o ważnych informacjach.

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy