Lecznica przyjazna kotom - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Lecznica przyjazna kotom

Przyzwyczajanie kota w domu do wizyty weterynaryjnej

Wymienione powyżej aspekty są tymi, które łatwo można poprawić, a w konsekwencji przebieg wizyty kota w lecznicy ulegnie znaczącej poprawie. Wprowadzanie zmian należy zacząć od przygotowań do wizyty weterynaryjnej w domu u klienta, poprzez pobyt w poczekalni, samej wizyty w gabinecie, aż do czynności po powrocie z lecznicy do domu.

Jednym z ważniejszych czynników jest poinformowanie klienta o tym, jak prawidłowo postępować z kotem przed wizytą i w czasie transportu, żeby nie powodować stresu jeszcze przed przybyciem do lecznicy. Do tego celu przydatna jest odpowiednia instrukcja postępowania z kotem, zamieszczona na stronie internetowej lecznicy, do której można odesłać klienta w czasie umawiania wizyty. Wersja drukowana instrukcji powinna być dostępna w recepcji lub poczekalni.

Klient powinien przywieźć kota do lecznicy w transporterze. Najlepszy do tego celu jest transporter z odpinaną górną częścią, bo można wtedy zbadać w nim kota, bez konieczności stawiania go na stole. Kota powinno się stopniowo przyzwyczaić do transportera. Najlepiej jest ustawić na jakiś czas transporter w domu, w dostępnym dla kota miejscu. Należy zachęcać go zabawą lub przysmakami do częstego wchodzenia do transportera. Powinno to trwać tak długo, aż kot bez wahania będzie wchodził do transportera i chętnie w nim przebywał, a nawet spał. W sytuacji, gdy transporter jest wyjmowany z szafy tylko na okoliczność wizyty w lecznicy, już sam jego widok sprawia, że kot ucieka i broni się przed wejściem do środka.
VEP_1_14_Jolanta_Lapinska_LECZNICA_PRZYJAZNA_KOTOM_RYC_1
Ryc. 1. Zachęcanie kota do zabawy w transporterze ; ryc. archiwum autorki

W stresujących sytuacjach koty wydzielają przez gruczoły w opuszkach łap feromony ostrzegawcze i unikają potem miejsc nimi oznaczonych. Dlatego po każdej wizycie w lecznicy transporter należy umyć płynem na bazie alkoholu, a potem dokładnie wodą. Transporter powinno się spryskać preparatem zawierającym kocie feromony policzkowe 30 minut przed ponownym udostępnieniem go kotu.

VEP_1_14_Jolanta_Lapinska_LECZNICA_PRZYJAZNA_KOTOM_RYC_2
Ryc. 2. Przyzwyczajanie kota do transportera za pomocą pachnącej zabawki ; ryc. archiwum autorki

Bardzo korzystnie jest przyzwyczaić kota do jazdy samochodem, zabierając na krótkie przejażdżki, bo to ograniczy stres kota w czasie podróży do lecznicy. W czasie drogi można przykryć transporter ręcznikiem, żeby migocące światła nie działały drażniąco.

VEP_1_14_Jolanta_Lapinska_LECZNICA_PRZYJAZNA_KOTOM_RYC_3
Ryc. 3. Kot czujący się komfortowo w transporterze ; ryc. archiwum autorki

Dla kotów bardzo ważne są codzienne rytuały, bo ich niezmienność daje im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego należy zwrócić uwagę, aby w dniu wizyt w lecznicy wszystko odbywało się tak samo, jak zwykle. Nie powinno się zamykać kota w osobnym pomieszczeniu poprzedniego dnia wieczorem, żeby łatwiej było go rano złapać. Gdy kot chowa się, nie można na siłę wyciągać go z kryjówki, tylko trzeba zachęcić go do wyjścia zabawą lub smakołykiem, np. otwierając lodówkę i hałasując puszką z jedzeniem. To znacząco ograniczy stres kota w czasie przygotowań do wizyty weterynaryjnej.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy