Merchandising, czyli cichy sprzedawca w zakładzie leczniczym dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Merchandising, czyli cichy sprzedawca w zakładzie leczniczym dla zwierząt

Merchandising – cele i zadania

Za pomocą działań merchandisingowych dostarcza się właścicielowi zwierzęcia informacji o produktach i usługach znajdujących się w ofercie ZLZ.

Zadaniem merchandisingu w ZLZ jest zrozumiałe i atrakcyjne informowanie klientów o oferowanych usługach i produktach oraz oddziaływanie na ich ostateczną decyzję zakupową.

Zakład leczniczy dla zwierząt poprzez działania merchandisingowe zmierza do osiągnięcia następujących celów:
  • budowania przewagi konkurencyjnej (wyróżnienie się),
  • kreowania wizerunku i wzmacniania lojalności,
  • przyciągnięcia dotychczasowych i nowych klientów oraz zachęcenia do skorzystania/zakupu z oferowanych usług/produktów,
  • wzrostu sprzedaży,
  • właściwej ekspozycji oferowanych produktów.

Aby zapewnić realizację założonych celów, należy umiejętnie stosować metody marketingowego oddziaływania na właścicieli zwierząt. Zaliczamy do nich tzw. zbiór 7 praw, czyli zaoferowanie produktu/usługi: we właściwej cenie, na właściwej przestrzeni, przy zastosowaniu właściwych działań promocyjnych, we właściwym czasie (tab. 2).

VET_PERSONEL_2_17_marketing_MERCHANDISING_CZYLI_CICHY_SPRZEDAWCA_TAB_2
Tab. 2. Siedem właściwych praw merchandisingu

O skuteczności działań merchandisingowych decydują: umiejętność dopasowania asortymentu do lokalnej specyfiki potrzeb klientów, znajomość zasady podejmowania decyzji przez klientów (psychologii klientów), prawidłowa aranżacja ekspozycji oferowanych produktów i kreatywność personelu ZLZ. Rola średniego personel ZLZ w zaangażowaniu się w powyższe procesy jest bardzo ważna.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy