Pielęgnacja kotów półdługowłosych i długowłosych oraz strzyżenie skołtunionej sierści

Pielęgnacja kotów półdługowłosych i długowłosych oraz strzyżenie skołtunionej sierści

Koty coraz częściej i liczniej pojawiają się w salonach groomerskich. W odróżnieniu od psów wymagają specjalnego oraz indywidualnego podejścia, które zminimalizuje ich stres i ryzyko podrapania bądź pogryzienia osoby wykonującej zabieg. W niniejszym artykule opisano szaty najpopularniejszych ras kotów długowłosych i półdługowłosych oraz sposób ich pielęgnacji, zwracając uwagę na właściwą technikę strzyżenia skołtunionej sierści.

Kot domowy jest obecnie najpopularniejszym zwierzęciem zamieszkującym nasze domy. Na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz częściej pojawia się w salonach groomerskich w celu obcięcia pazurów, a także wyczesania czy strzyżenia sierści, gdy właściciele nie radzą sobie z nadmiarem włosa i powstającymi kołtunami. Koty w porównaniu do psów to stworzenia charakteryzujące się indywidualnością, dlatego często wymagają też takiego podejścia, dzięki czemu w większości przypadków współpraca okazuje się owocna.

Zachowanie (koci charakter)

Wizyta w salonie groomerskim czy lecznicy weterynaryjnej wywołuje u większości kotów stres spowodowany podróżą, zmianą otoczenia/sytuacji czy niekiedy dyskomfortem spowodowanym przez wykonywane zabiegi. Koty to zwierzęta dość niecierpliwe, co doskonale odzwierciedla ich zmienność nastrojów podczas wykonywanych zabiegów. W jednej chwili domagają się głaskania i uwagi, ocierając się głową, z drugiej – unikają kontaktu, warcząc i prychając, sygnalizując tym sposobem, abyśmy zostawili je w spokoju. Obsługując kota, personel powinien cały czas obserwować sygnały wysyłane przez zwierzę, aby uniknąć podrapania czy ugryzienia.

Najpopularniejsze rasy kotów i ich szata

Perski

Długowłosy kot o krępej budowie ciała na krótkich i silnych kończynach. Wygląd głowy jest cechą rozpoznawalną tej rasy. Kot perski ma dużą, masywną, szeroką głowę, wypukłe czoło, pełne policzki i dobrze rozwiniętą brodę. Nos jest mały i szeroki, z wyraźnie zaznaczonym stopem. Futro u persów jest długie, z gęstym i delikatnym podszyciem, a ogon – duży i puszysty. Koty perskie to typowe kanapowce o spokojnym i miłym usposobieniu.

Maine coon

Koty półdługowłose, dużych rozmiarów, o silnej budowie kości i długich kończynach z charakterystycznymi dużymi, gęsto owłosionymi łapami. Okrywa włosowa składa się z dwóch warstw: podszerstka i włosa okrywowego. Futro jest obfite na brzuchu, pośladkach, a na szyi układa się w charakterystyczną kryzę. Cechą rozpoznawalną rasy jest trójkątna głowa z dobrze wykształconym, wyraźnie szerokim i kanciastym pyszczkiem. Długi i prosty nos oraz wydatny podbródek jeszcze wzmacniają to wrażenie. Wysoko stojące uszy o szerokiej nasadzie powinny być ostro zakończone i mieć typowe dla rasy pędzelki.

Norweski leśny

Duży kot o muskularnej budowie, zaliczany do kotów półdługowłosych. Tylne łapy są dłuższe od przednich, co pozwala na dużą zwinność i ułatwia skoki. Uwagę zwraca trójkątna głowa średniej wielkości, z długim i prostym nosem oraz dużymi, wysoko osadzonymi uszami z wyraźnymi pędzelkami. Charakterystyczną cechą kotów norweskich leśnych jest kryza wokół szyi i portki na tylnych nogach.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy