Pielęgnacja kotów półdługowłosych i długowłosych oraz strzyżenie skołtunionej sierści

Pielęgnacja kotów półdługowłosych i długowłosych oraz strzyżenie skołtunionej sierści

Czesanie

Pielęgnacja okrywy włosowej kotów półdługowłosych i długowłosych wymaga systematyczności. Regularne wyczesywanie powinno być przeprowadzane parę razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Zabieg ten umożliwia usunięcie zalegających martwych włosów i zapobiega powstawaniu kołtunów, rozsupłując splątaną sierść, ale również oczyszcza szatę z zanieczyszczeń. Czesanie jest formą masażu skóry, dzięki któremu pobudzane jest krążenie. Do czesania okrywy włosowej półdługiej lub długiej należy używać szczotek właściwie dobranych do rodzaju szaty, tj. szczotki pudlówki z długimi pinami, a także metalowego grzebienia z tępymi zębami o różnym rozstawie. W okresie wymiany okrywy włosowej, gdy intensywność wypadania sierści jest większa, bardzo dobrze sprawdza się trymer hakowy, dzięki któremu usuwa się nadmiar zalegającego martwego włosa. Narzędziem tym pracuje się niezwykle szybko i sprawnie, przez co zbyt intensywne użycie w jednym miejscu może przerzedzić szatę zbyt mocno, powodując prześwity, aż do skóry.

Mitem jest, że kotom nie można czesać ogona. Sierść na ogonie rośnie w identyczny sposób jak na pozostałych partiach ciała, w taki sam sposób obumiera i wypada. Włos na ogonie kołtuni się niebywale szybko, a ciężar martwej, zbitej sierści sprawia kotu dyskomfort.

Pazury

Pazury dla kotów są niezwykle istotne, ponieważ odgrywają dużą rolę w poruszaniu się, łapaniu, pobieraniu pokarmu oraz przy pielęgnacji futra, dlatego zwierzęta te potrzebują ostrzyć swoje pazury, które nieustannie rosną. Brak systematycznego korygowania pazurów może przyczyniać się do wrastania końcówki pazura w tkankę miękką łapy, co może przyczyniać się do powstawania bólu, dyskomfortu czy nawet niechęci do swobodnego poruszania się. Szczególnie dotyczy to pazura pierwszego palca kończyny przedniej, który niekiedy przerasta.

Przystępując do zabiegów groomerskich, dobrze jest na wstępie obciąć kotu pazury, by na późniejszym etapie pracy oszczędzić sobie dotkliwego podrapania, co zdezorganizowałoby pracę i groziło utratą czasu na tamowanie krwawienia oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Koty mają chowane pazury: pięć pazurów w przednich kończynach oraz cztery pazury w tylnych. Przystępując do korekcji, należy wyciągnąć pazur, naciskając na górną część paliczka i opuszkę łapy, co spowoduje wysunięcie się całego pazura. Skracamy zawijającą się część pazura na tyle, aby nie uszkodzić ukrwionej i unerwionej miazgi twórczej znajdującej się wewnątrz. Tkanka ta jest znacznie ciemniejsza, często w kolorze różowym. Pazury obcinamy ukośnie ku ich końcom, aby nadać im prawidłowy kształt. U zwierząt, u których pazury są regularnie obcinane, miazga jest krótsza, natomiast u osobników z zaniedbanymi i przerośniętymi pazurami oraz u osobników starszych tkanka żywa może być przerośnięta, dlatego pazury zostawiamy nieco dłuższe, trzymając się zasady, że lepiej zostawić nieco więcej niż uciąć zbyt dużo.

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy