Pielęgnacja królika domowego

Pielęgnacja królika domowego

Pazury

Utrzymanie królików na miękkim podłożu przyczynia się do przerostu płytki rogowej pazurów. Wywijające  się pazury sprawiają dyskomfort, uniemożliwiają swobodne poruszanie się, a nawet mogą być przyczyną bólu czy deformacji kończyn. Brak możliwości naturalnego ścierania pazurów powoduje, że muszą być one systematycznie korygowane. Skracamy zawijającą się część pazura na tyle, aby nie uszkodzić miazgi twórczej znajdującej się wewnątrz, która jest ukrwiona i unerwiona. Obcinamy pazury ukośnie ku ich końcom, aby nadać im prawidłowy kształt. Króliki mają pięć pazurów w przednich łapach oraz cztery w tylnych. U zwierząt, które mają systematycznie obcinane pazury, miazga jest krótsza, natomiast u osobników z zaniedbanymi, przerośniętymi i wywijającymi się pazurami oraz u osobników starszych tkanka żywa może być przerośnięta, dlatego pazury zostawmy nieco dłuższe, trzymając się zasady, że lepiej zostawić nieco więcej, niż uciąć zbyt dużo. Jedną z wygodniejszych pozycji do obcinania pazurów u królików jest położenie zwierzęcia na przedramieniu zgiętej ręki, dzięki temu mamy lepszy dostęp do kończyn, w których będziemy skracać pazury.

Uszy

Długie uszy królików powinny być co jakiś czas skontrolowane pod względem czystości. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, to uszu profilaktycznie nie czyścimy. Gdy małżowina uszna jest zanieczyszczona, możemy delikatnie oczyścić jej wnętrze za pomocą bawełnianej pałeczki higienicznej do uszu lub wacikiem nasączonym specjalnym płynem do czyszczenia i pielęgnacji uszu. Królikiem predysponowanym do problemów z uszami jest rasa baran. Zwierzęta z obwisłymi uszami powinny być częściej kontrolowane, ponieważ obwisłe ucho przylegające do policzka ogranicza dostęp powietrza i odpowiednią wentylację.

Zęby

Wzór zębowy (zęby stałe)

Cechą różniącą zającowate od gryzoni jest usytuowanie siekaczy. Zajęczaki mają cztery górne siekacze w dwóch parach, natomiast u gryzoni występuje jedna para górnych siekaczy. Dbanie o właściwe ścieranie zębów jest niezwykle istotne, ponieważ zęby, tak jak pazury, u królików rosną przez całe życie. W żuchwie około 1,1-1,8 mm/tydzień, w szczęce 1,3-1,7 mm/tydzień (Wolf i Kamphues, 1999). Przerośnięte zęby mogą powodować problemy z pobieraniem pokarmu, ślinienie, spadek masy ciała, kaleczenie wnętrza jamy ustnej. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednie pożywnie, które umożliwi prawidłowe ścieranie zębów. Fizjologicznie górne siekacze umiejscowione są tuż nad dolnymi, w związku z tym nieustannie wzajemnie się ścierają. Z przodu występuje twarda warstwa szkliwa, zaś z tyłu – cienka, w związku z tym zęby ścierają się w większym stopniu z tyłu, dlatego utrzymują w ten sposób ostrą krawędź tnącą.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy