Zagubienie dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej – wybrane aspekty prawne

Zagubienie dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej – wybrane aspekty prawne

Definicja dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej

Dokument jest określeniem stosowanym powszechnie w przestrzeni publicznej. Jest to informacja będąca pisemnym świadectwem określonych faktów i okoliczności. W polskim systemie prawnym nie znajdziemy ogólnej definicji dokumentu.

Także w prawodawstwie weterynaryjnym nie określono definicji dokumentacji świadczonych usług weterynaryjnych. Prawo administracyjne z kolei rozróżnia dokumentację prywatną i urzędową. Dokumentem wg prawa karnego (art. 115 ust. 14 Kodeksu karnego) jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.

Podstawy prawne prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej

Jednakże, pomimo braku legalnej definicji dokumentu, ze względu na istotność prowadzenia dokumentacji świadczonych usług weterynaryjnych i potencjalne konsekwencje nieprawidłowości jej prowadzenia, zagadnienia te zostały unormowane w polskim systemie prawnym. W świetle przepisów prawa zakład leczniczy dla zwierząt/lekarz weterynarii ma obowiązek prowadzenia, przechowywania i udostępniania dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej oraz dokumentacji obrotu detalicznego produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Zgodnie z artykułem 28 ust. 1 Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz.U. z 2004 r., Nr 11, poz. 95 z późn. zm.) zakład leczniczy dla zwierząt prowadzi dokumentację świadczonych usług weterynaryjnych określoną odrębnymi przepisami oraz zapewnia jej ochronę i poufność. Ponadto, zgodnie z art. 53 ust. 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, lekarz weterynarii świadczący usługi z zakresu leczenia i profilaktyki chorób zwierząt zobowiązany jest do prowadzenia właściwej dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej.

W Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2011 roku w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej i ewidencji leczenia zwierząt oraz wzorów tej dokumentacji i ewidencji (Dz.U. 2011, Nr 224, poz. 1347) określono zakres i sposób prowadzenia przez lekarzy weterynarii dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej z wykonywanych zabiegów leczniczych i profilaktycznych oraz stosowanych produktów leczniczych i pasz leczniczych. Lekarz weterynarii ma obowiązek prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej w postaci papierowej książki leczenia zwierząt gospodarskich oraz zwierząt, z których pozyskane tkanki lub produkty są przeznaczone do spożycia przez ludzi, a także papierowej lub elektronicznej książki leczenia zwierząt innych, niż określono wcześniej. Książka leczenia zwierząt prowadzona w postaci elektronicznej musi być utrwalona i przechowywana na informatycznych nośnikach danych w formie zapisu elektronicznego uniemożliwiającego edytowanie i zmianę przechowywanych danych oraz zapewniających możliwość ich podglądu i wydruku.

Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2015, poz. 28) lekarz weterynarii świadczący usługi lekarsko-weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt jest obowiązany do prowadzenia dokumentacji w odniesieniu do każdej transakcji dotyczącej produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych na receptę w postaci dokumentacji obrotu detalicznego oraz dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej w sposób określony przepisami Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. Nr 69, poz. 625, z późn. zm.). Sposób prowadzenia dokumentacji obrotu detalicznego produktami leczniczymi weterynaryjnymi został określony w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2008 roku w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji obrotu detalicznego produktami leczniczymi weterynaryjnymi i wzoru tej dokumentacji (Dz.U. 2008, nr 200, poz. 1236).

Również Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii nakłada na lekarza weterynarii obowiązek prowadzenia wymaganej prawem dokumentacji związanej z wykonywaniem zawodu (art. 29).

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy