Udar słoneczny u królików - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Udar słoneczny u królików

Zapobieganie

W okresie wiosenno-letnim wielu właścicieli wyjeżdża ze swoimi podopiecznymi za miasto. Jest to z pewnością bardzo dobry pomysł, króliki uwielbiają wychodzić na zewnątrz i jeść świeżą trawę. Ważne jest jednak, aby przestrzegać kilku zasad. Zostały one opisane poniżej.

Czasowe przebywanie na wybiegu/w klatce na świeżym powietrzu

Jeżeli budujemy dla królika kojec w ogrodzie, musimy zadbać o miejsce, w którym go stawiamy. Najlepiej, aby było ono przez większość dnia w cieniu lub by przynajmniej większa jego część była w cieniu. Królik przebywający w takim kojcu musi mieć dostęp do zacienionego miejsca.

Jeżeli wynosimy królika w klatce, to trzeba pamiętać o tym, aby postawić ją w zacienionym miejscu. Klatka jest mała i królik nie może przesunąć się w niej na tyle, aby przejść do cienia. Dlatego ważne jest, aby od początku miała ona odpowiednią lokalizację. Trzeba przy tym pamiętać, że obszar słońca/cienia przesuwa się w zależności od pory dnia i jeżeli królik przebywa na zewnątrz dłużej, klatkę należy co jakiś czas przestawiać, tak, aby stale była w cieniu.

Do kojca można włożyć płytę ceramiczną bądź kamienną – zachowuje ona chłód przez długie godziny – królik z pewnością będzie lubił na niej wypoczywać. Podobną funkcję pełni obszar ziemi bez trawy, który staje się dobrym, chłodnym legowiskiem w ciepłe dni.

Królikowi przebywającemu na zewnątrz domu koniecznie musimy zapewnić dostęp do świeżej, czystej wody. Może być ona umieszczona w miseczce lub w poidle. Dostęp do świeżej trawy (poza dostępem do wody) zapobiega odwodnieniu, zwierzętom przebywającym na wybiegu warto też zaproponować inne warzywa i zielonki – króliki więcej i chętniej jedzą, gdy mają dostęp do różnorodnych pokarmów.

Króliczek powinien przebywać poza domem w godzinach porannych i popołudniowych – gdy nasłonecznienie nie jest zbyt duże.

Lato w mieszkaniu

Nie wszystkie króliki opuszczają mieszkania w mieście na czas wakacji. Nie znaczy to jednak, że i one nie wymagają naszej szczególnej troski podczas gorących dni.

Jak obniżyć temperaturę w otoczeniu królika zamkniętego w gorącym pokoju:

  • Warto zamrozić kilka butelek wody – wyjmując je pojedynczo i kładąc w klatce lub w miejscu, gdzie zwierzę odpoczywa, umożliwiamy mu schładzanie się w obszarze ich oddziaływania. W okolicy butelki przez pewien czas utrzymuje się miły chłód. W momencie, gdy woda już się rozmrozi i przestanie pełnić swoją funkcję, należy zastąpić butelkę następną, czekającą już w zamrażalniku. Króliki często liżą kropelki wody, które skraplają się na powierzchni butelki w trakcie jej rozmrażania się, na co oczywiście można im pozwolić.
  • Mokry ręcznik – rozwieszony na części klatki lub w pobliżu legowiska królika, przyniesie mu ulgę w gorące dni.
  • Duże ilości warzyw i zielonek w czasie upałów pomagają zapobiec odwodnieniu królika.
  • Częsta wymiana wody na świeżą i zimną zachęca zwierzę do wypijania większej ilości płynów.
  • W szczególnie ciepłe dni można pomóc zwierzęciu poprzez puszczenie wiatraka (oczywiście nie może on wiać na zwierzę ani na klatkę). Ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu kabla przed zębami królika.
  • Praca nad sierścią – u królików długowłosych w czasie upałów należy szczególnie dbać o sierść – regularnie ją czesać lub nawet ściąć na krótko, aby zwierzę lepiej znosiło wysokie temperatury. Uwaga ta dotyczy również zwierząt wypuszczanych na zewnątrz.

Galeria

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy