Medycyna behawioralna – najnowsze trendy w farmakoterapii i suplementacji przy leczeniu zaburzeń zachowania kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Medycyna behawioralna – najnowsze trendy w farmakoterapii i suplementacji przy leczeniu zaburzeń zachowania kotów

TCA – trójcykliczne leki przeciwdepresyjne

Swoje działanie terapeutyczne wykazują poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny w receptorach presynaptycznych, co prowadzi do zwiększonego stężenia tych neuroprzekaźników w szczelinie synaptycznej i przyczynia się do działania przeciwdepresyjnego. Gdy leki są stosowane długotrwale, mogą powodować zmniejszenie ilości receptorów β-adrenergicznych i serotoninowych, przez co wymagają bardzo powolnego odstawienia. Ponadto działają jako konkurencyjni antagoniści na postsynaptycznych receptorach α-cholinergicznych, muskarynowych i histaminowych. Oprócz działania przeciwdepresyjnego wykazują działanie przeciwlękowe i przeciwagresywne. Wszystkie TCA są łatwo wchłaniane z przewodu pokarmowego. Ulegają metabolizmowi w wątrobie przez demetylację, a następnie sprzęganiu z kwasem glukuronowym. W wyniku procesu demetylacji powstają aktywne metabolity. Ze względu na blokadę receptorów cholinergicznych leki te mogą prowadzić do zatrzymania moczu oraz tachykardii (26).

zaburzeń zachowania u kotów
Tab. 2. Leki stosowane w leczeniu zaburzeń zachowania u kotów

Amitryptylina, ze względu na zdolność silnego blokowania receptorów histaminowych, może być stosowana w leczeniu chorób skóry przebiegających z silnym świądem powodującym niepokój zwierząt. Typowe zastosowania obejmują: lęk separacyjny, zaburzenia kompulsywne i znakowanie moczem.

zaburzeń zachowania u kotów
Tab. 3. Inne leki często stosowane w leczeniu zaburzeń zachowania u kotów

Leki należy stosować ostrożnie u pacjentów z napadami padaczkowymi w wywiadzie, ponieważ mogą obniżać próg drgawkowy. Niewskazane jest podawanie ich pacjentom z historią nietrzymania moczu i arytmii. Enzymy cytochromu P450 metabolizują TCA w wątrobie, dlatego choroby wątroby u pacjenta są przeciwwskazaniem do stosowania leków z tej grupy. Szczególną uwagę warto zwrócić na klomipraminę, która ma najwyższy potencjał uszkodzenia wątroby wśród TCA.

Inhibitory monoaminooksydazy

Oksydaza monoaminowa to enzym, który wykazuje dużą aktywność w tkankach żołądka i jelit, wątrobowych i neuronalnych. Bierze udział w metabolizowaniu uwolnionych neuroprzekaźników, między innymi: noradrenaliny, adrenaliny, serotoniny, β-fenyloetyloaminy oraz dopaminy. Selegilina jest najczęściej stosowanym lekiem z tej grupy. To selektywny, nieodwracalny inhibitor monoaminooksydazy B. Dodatkowo przypuszcza się, że selegilina wykazuje działanie neuroprotekcyjne poprzez zmniejszanie ilości wolnych rodników. Lek ten stosuje się głównie u starszych kotów w leczeniu dysfunkcji poznawczej (18). Selegilina może być podawana z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Nie należy jednocześnie stosować inhibitorów MAO i leków z grupy TCA i SSRI. Jeżeli zwierzę dostaje inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, należy odczekać 5 tygodni przed zastosowaniem selegiliny. Najczęstsze efekty uboczne to: niepokój, pobudzenie, wymioty, biegunka i dezorientacja (25).

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy