Ograniczanie kamicy szczawianowej u psów
Patofizjologia, objawy i kluczowe elementy diagnostyki
Szczawian wapnia jest najczęściej występującym kamieniem w górnych drogach moczowych u psów. Jednocześnie ten typ kamicy jest jednym z trudniejszych, ponieważ szczawiany wapnia są nierozpuszczalne i muszą być usunięte operacyjnie. Dodatkowo częstość ich nawrotów jest duża, ok. 48-57% przypadków nawracała w przeciągu 3 lat od wykonanego zabiegu (JPL, CAO, THD) (1, 2), a w 36% przypadków na przestrzeni pierwszego roku, jeśli nie podjęto działań profilaktycznych.
Do tej pory istnieje wiele niewiadomych związanych z patogenezą powstawania kamieni szczawianowych. Za czynniki ryzyka zwiększające możliwość powstawania szczawianów wapnia uznano:
płeć (u samców częściej niż u samic),
hiperkalciurię,
niską zawartość wapnia w pokarmie.
Zdecydowanie częściej diagnozuje się kamicę szczawianową u psów z nadwagą i zwierząt sterylizowanych, będących w wieku między 5. a 8. rokiem życia (4, 5).
Najczęstszą przyczyną występowania kamicy szczawianowej u psów są wszelkie zaburzenia metaboliczne lub choroby (pierwotna nadczynność przytarczyc, hiperadrenokortycyzm itd.) prowadzące do pojawienia się hiperkalciurii (6). Dość rzadko natomiast definiuje się pierwotną hiperoksalurię jako czynnik ryzyka rozwoju tej kamicy. Do tej pory opisano ją wyłącznie u szczeniąt spaniela tybetańskiego i Coton de Tuléar (7, 8). Dość ciekawą hipotezę w 2012 roku przedstawił zespół naukowców, sugerując, że podobnie jak u ludzi brak kolonizacji jelit przez Oxalobacter formigenes jest u psów czynnikiem ryzyka powstania kamieni nerkowych złożonych ze szczawianu wapnia (9). Predyspozycje rasowe do występowania tego typu kamicy stwierdzono u:
sznaucerów miniaturowych,
Lhasa Apso,
Yorkshire terrierów,
bichon frise’ów,
keeshondów,
pomeranianów,
shih tzu,
cairn terrierów,
maltańczyków,
miniaturowych i toy pudli (10).
Naukowcy z laboratorium genetyki Uniwersytetu MW w Minnesocie odkryli mutację, która...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii