Doktorat honoris causa dla prof. Zdzisława Kiełbowicza

Doktorat honoris causa dla prof. Zdzisława Kiełbowicza

Z okazji 240-lecia rozpoczęcia nauczania weterynarii we Lwowie, 17 października odbyło się rozszerzone posiedzenie Rady Akademickiej Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii. Podczas posiedzenia wyróżniono prof. Zdzisława Kiełbowicza, cenionego chirurga, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rada Akademicka Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stefana Grzyckiego decyzję o przyznaniu honorowego doktoratu przyjęła jednogłośnie.

Uroczystość przyznania profesorowi Kiełbowiczowi doktoratu honoris causa była częścią obchodów jubileuszu. Nagroda została przyznana w ramach uznania wysokich osiągnięć i pracy wyrażających wielkość intelektualną, autorytet moralny oraz służbę dla dobra wspólnego.

Przez cały okres swojej niestrudzonej działalności naukowej i pedagogicznej profesor Zdzisław Kiełbowicz stale zapewniał naszemu Uniwersytetowi, w szczególności Wydziałowi Chirurgii, nieocenione wsparcie – zarówno edukacyjne, jak i metodologiczne i finansowe. Dzięki jego ciężkiej pracy i zaangażowaniu ulepszono i wprowadzono tutaj najnowsze programy nauczania, ale profesor angażował się także w działania, które zapewniają naszym uczniom i nauczycielom dostęp do zaawansowanych technologii i materiałów, które pomagają lepiej przygotować przyszłych chirurgów do ich działalności zawodowej. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wkład profesora Kiełbowicza w rozwój naszej uczelni jest nieoceniony. Jego zaangażowanie w naukę, edukację i naszą społeczność w znacznym stopniu przyczyniło się do tego, że nasz uniwersytet jest w tej chwili jednym z wiodących w swojej dziedzinie. Nie tylko nasi uczniowie i nauczyciele, ale także przyszłe pokolenia specjalistów weterynaryjnych korzystają z jego zaangażowania – powiedział podczas uroczystości Ihor Dvylyuk, prorektor ds. pracy naukowej i pedagogicznej lwowskiej uczelni.

Lwowski Narodowy Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stefana Grzyckiego jest najstarszą uczelnią wyższą o profilu weterynaryjnym w całej Europie. Dawna Cesarsko-Królewska Szkoła Weterynaryjna została założona w 1881 roku, jednakże dziedzinę tę można było studiować już od 1747 roku, na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego. Na początku ubiegłego stulecia uczelnia ta, w której skład wchodziły: budynek edukacyjny, stajnia, prosektorium i kuźnia, była jedną z pierwszych i najbardziej cenionych szkół w obszarze weterynarii w Europie.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu posiada swoje lwowskie korzenie, gdyż początki polskiej nauki we Wrocławiu, w 1945 roku, budowali naukowcy ze Lwowa tworząc m.in. Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie i Politechnice, które tuż po wojnie stały się jedną uczelnią.

Źródło: https://upwr.edu.pl/aktualnosci/honory-dla-prof-kielbowicza-4462.html

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy