Nowe badanie łączy śmiertelność psów i kotów z niskim poziomem cholesterolu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe badanie łączy śmiertelność psów i kotów z niskim poziomem cholesterolu

Nowe badanie, opublikowane w najnowszym numerze Journal of Small Animal Practice (JSAP), wykazało, że hipercholesterolemia wiąże się ze śmiertelnością u kotów i psów oraz może negatywnie rokować. Badanie przeprowadzone w Veterinary Medical Teaching Hospital, UC Davis zatytułowane „Period prevalence and mortality rates associated with hypocholesterolaemia in dogs and cats: 1,375 cases” określiło częstość występowania hipercholesterolemii i związany z nią współczynnik śmiertelności u psów i kotów.

Dokumentacja medyczna dotycząca kotów i psów przedstawiona w szpitalu w okresie od 1 września 2011 r. do 30 sierpnia 2016 r. została poddana przeglądowi retrospektywnemu w celu identyfikacji wszystkich zwierząt, u których wykonano co najmniej 1 pomiar stężenia cholesterolu; łącznie przebadano 16 977 psów i 3 788 kotów. Z dokumentacji medycznej zebrano informacje na temat przebiegu procesów chorobowych u pacjentów z umiarkowaną i ciężką hipercholesterolemią. Obliczono częstość występowania i śmiertelność w okresie zdiagnozowania hipercholesterolemii.

Okresowa częstość występowania hipercholesterolemii wynosiła 7,0% u psów i 4,7% u kotów. Śmiertelność psów i kotów z hipercholesterolemią wynosiła 12% u obu gatunków, to znacząco wyższe wyniki niż u zwierząt z prawidłowym cholesterolem w surowicy.

Szanse śmierci psów i kotów z hipercholesterolemią były odpowiednio 3,2 i 2,5 raza wyższe niż u psów i kotów z normocholesterolemią – powiedział Steven Epstein, współautor pracy. Co więcej, istniała istotna tendencja do wzrostu śmiertelności w związku z cięższą hipercholesterolemią u obu gatunków. Choroby układu wątrobowego, pokarmowego i limforetykularnego najczęściej wiązały się z hipercholesterolemią, a choroby zakaźne i nowotworowe były najczęściej występującymi problemami chorobowymi u obu gatunków. U psów z nowotworami występowała przewaga chłoniaków.

Jak mówi Nicola Di Girolamo, redaktor JSAP: Wyniki te sugerują, że niski poziom cholesterolu jest związany ze śmiertelnością u psów i kotów. Nie jest jasne, czy hipercholesterolemia jest po prostu wyznacznikiem zaawansowania choroby, czy też ma wpływ na przebieg choroby przyczyniając się do pogorszenia wyników. Na tym etapie wydaje się, że wskazane jest zwiększenie badań w zakresie diagnostyki i leczenia chorych zwierząt.

Pełny artykuł można znaleźć w listopadowym numerze Journal of Small Animal Practice, który jest bezpłatny dla członków BSAVA. Można go również przeczytać online tutaj.



Źródło: New study links low cholesterol to mortality in canine and feline patients

Czytaj także: Monografia choroby metaboliczne psów i kotów już dostępna!

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy