Powstał pierwszy w Polsce Raport „Kobiety weterynarii" - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Powstał pierwszy w Polsce Raport „Kobiety weterynarii”

Informacja prasowa

raport kobiety weterynarii

Warszawa, 25.09.2021

Jakie są kobiety weterynarii? Co je przyciąga do zawodu lekarza, jak wyobrażają one sobie swoją rolę, jakie mają aspiracje oraz co stoi na przeszkodzie w osiąganiu wymarzonych celów? Takie pytania postawiły sobie autorki obszernego badania „Kobiety weterynarii”. Zawód ten do niedawna był zdominowany przez mężczyzn, dlatego warto poznać, jak postrzegają go ze swej perspektywy kobiety. Autorkami badania są Mariola Fulbiszewska i Elżbieta Lesińska z Instytutu CEM.

Badanie było wykonane na zlecenie lek. wet. Anny Dominiak, Agaty Niemiec z projektu kobietyweterynarii.pl

Zagadnienia poruszone w raporcie są wielorakie i różnorodne, a należy do nich m.in. rola pracy zawodowej w życiu kobiety, postrzeganie wizerunku lekarzy weterynarii, ocena narzędzi pracy, zarobki oraz współpraca ze środowiskiem zawodowym. Istotne jest również to, jak wygląda codzienna rzeczywistość kontra aspiracje, marzenia i wyobrażenia o zawodzie.

Kim są kobiety, które zabrały głos w badaniu?

W badaniu wzięło udział 645 kobiet weterynarii w wieku od 25 do 64 lat, w większości są to panie przed 40. rokiem życia. Ponad połowa pracuje w prywatnej lecznicy należącej do kogoś innego, a jedna trzecia prowadzi własną lecznicę lub przychodnię weterynaryjną. W badaniu wzięły udział także pracownice uczelni, firm prywatnych niebędących lecznicami oraz instytucji publicznych.

Nieco ponad połowa kobiet (53,2%) pracuje w oparciu o umowę o pracę, a prawie połowa (43,6%) w oparciu o samozatrudnienie. Ponad połowa uczestniczek badania (53%) to pracowniczki na stanowiskach niemenedżerskich. Stanowiska menedżerskie zajmuje 4,8%, a działalność naukową prowadzi 3,9% pań. Natomiast prawie połowa to przedsiębiorczynie zatrudniające pracowników (22,3%) lub prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, niezatrudniającepracowników (22,5%). Najczęściej reprezentowaną specjalizacją medyczną jest interna, wskazana przez 57,4% lekarek weterynarii. Na drugim miejscu znalazła się dermatologia, a na trzecim chirurgia. Ponad połowa ankietowanych deklaruje posiadanie więcej niż jednej specjalizacji. Zdecydowana większość respondentek zajmuje się w swojej pracy zawodowej psami i kotami (80%). Prawie co czwarta małymi ssakami i gryzoniami.

Czym dla kobiet weterynarii jest dla nich praca zawodowa?

Praca w życiu kobiet weterynarii zajmuje centralne miejsce. To zawód, który codziennie przynosi nowe wyzwania, wymaga posiadania dużej wiedzy, ale także niezwykle angażuje emocjonalnie. To w znacznym stopniu wpływa zapewne na ocenę znaczenia różnych aspektów pracy oraz satysfakcji z nich. Zapytano o 12 aspektów pracy i w przypadku prawie wszystkich zaobserwowano znacznie niższy poziom satysfakcji niż deklarowanej ważności. Znamienne jest także to, że przy pytaniu o minusy zawodu otrzymano więcej odpowiedzi niż przy pytaniu o zalety zawodu lekarza weterynarii.

Dla kobiet weterynarii najważniejsza w pracy jest możliwość rozwoju zawodowego – oczekuje jej prawie każda uczestniczka badania. Prawie równie ważne jest wyposażenie miejsca pracy, dostęp do urządzeń i narzędzi. Niemal wszystkie kobiety uważają, że ważne jest wynagrodzenie i tu poziom zadowolenia jest znacznie niższy, bo deklaruje go mniej niż połowa badanych.

Największy rozdźwięk między poziomem ważności a satysfakcją zaobserwowano w przypadku możliwości godzenia pracy z życiem prywatnym. Chciałoby go ponad 90% ankietowanych, a zadowolenie deklaruje jedynie 37%.

Wymiana doświadczeń i współpraca, także z klientami

Duże znaczenie ma możliwość wymiany doświadczeń z innymi lekarzami i specjalistami. Zdecydowanie ważna jest możliwość przyczyniania się do dobrostanu zwierząt i prawie dwie trzecie pań deklaruje tu satysfakcję.

Najmniej ważny na naszej liście okazał się wymiar pracy z ludźmi. Wiele kobiet wybierając zawód, kierowało się chęcią pracy ze zwierzętami, a bywało także, że także swego rodzaju niechęcią do pracy z ludźmi („Od zawsze chciałam być lekarzem, ale brzydzą mnie ludzie.”), nie zdając sobie sprawy z tego, że faktycznie praca lekarza weterynarii to praca z ludźmi („Sądziłam, że będę pracować ze zwierzętami, nikt nie uświadomił mnie, że lecząc zwierzęta, tak na prawdę pracuję z ludźmi, z opiekunami tych zwierząt”). Tymczasem praca z ludźmi okazuje się jednym z trudniejszych aspektów zawodu.

Czy to na pewno zawód dla kobiety?

Badane panie są w większości przekonane, że kobiety mają takie same predyspozycje do zawodu lekarza weterynarii co mężczyźni – ponad połowa twierdzi, że zdecydowanie zgadza się z tym zdaniem. Jednocześnie dość powszechne jest też przekonanie, że kobiety muszą włożyć znacznie więcej wysiłku niż mężczyźni, aby osiągnąć podobny status zawodowy w weterynarii. Niemal 70% zdecydowanie lub raczej zgadza się z tym twierdzeniem. Większość zgadza się, że kobiety są za słabo reprezentowane na wyższych stanowiskach w zawodach weterynaryjnych. Nie ma natomiast przekonania, że zarobki kobiet dorównują zarobkom mężczyzn.

Stosunkowo niewielkie jest też przekonanie, że zawód lekarza weterynarii to idealny zawód dla kobiety.

Macierzyństwo i rodzina a praca zawodowa lekarki weterynarii

Zawód lekarza weterynarii nie jest łaskawy dla kobiet, które muszą czy chcą realizować różne role społeczne. Z jednej strony, wśród kobiet weterynarii pogląd, że macierzyństwa nie da się pogodzić z wysokimi aspiracjami zawodowymi jest bardziej rozpowszechniony niż ten, że da się to zrobić. Z drugiej strony, ponad połowa twierdzi, że nigdy nie zrezygnowałaby z macierzyństwa na rzecz kariery zawodowej.

Wniosków płynących z Raportu jest wiele więcej, dlatego warto zapoznać się z publikacją w całości. Jest to interesujące źródło wiedzy dla osób z branży weterynaryjnej, ale także dla wszystkich, którym bliskie są zagadnienia socjologiczne oraz kobiece.

Raport jest jednym z działań w ramach szerszego ruchu, którego misją jest jak najlepsze poznanie Kobiet Weterynarii w Polsce, aby wspierać ich rozwój, zaoferować narzędzia do pokonania osobistych barier, rozwijać, inspirować i motywować, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu dochodów i zachowania dobrego work/life balance.

25 września 2021 roku odbył się Ogólnopolski Kongres Kobiet Weterynarii w Warszawie, który powoli staje się miejscem i platformą do zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim dyskusji i wymiany doświadczeń. Patronat honorowy objęło Polskie Stowarzyszenie Weterynarii Małych Zwierząt oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET. Patronem medialnym jest pismo Weterynaria w Praktyce i Radio dla Ciebie.

Więcej szczegółów o Kongresie oraz o ruchu i inicjatywie na stronie www.kobietyweterynarii.pl

Chcesz otrzymać Raport?
Napisz na:
biuro@kobietyweterynarii.pl

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy