Inwazje roztoczy w hodowlach gadów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Inwazje roztoczy w hodowlach gadów

Roztocze są częstą przyczyną problemów dermatologicznych w hodowlach gadów. Powszechnie występują u gadów zarówno z chowu indywidualnego, jak i z dużych ferm komercyjnych. Największe znaczenie parazytologiczne mają przedstawiciele rodzin: Macronyssidae, Pterygosomatidae, Trombiculidae i Ixodidae. Inwazje te nie są jedynie problemem wizualnym w hodowlach gadów.

Gady stały się obecnie jednymi z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Według brytyjskiego stowarzyszenia herpetologicznego (The Federation of British Herpetologists) w Wielkiej Brytanii liczba osobników trzymanych w domach waha się pomiędzy 7 a 8 mln. Ciekawostką jest, że zwierzęta te pod względem popularności wśród Brytyjczyków ustępują jedynie kotom (ok. 9 mln), a przewyższają psy (ok. 6,5 mln) (8). W USA wśród najczęściej hodowanych zwierząt towarzyszących są na trzecim miejscu po kotach i psach, przy czym szacuje się, że łączna liczba trzymanych tam gadów przekracza 13 milionów (3). Z powstałego w 2009 roku (z inicjatywy WWF – Polska) raportu dotyczącego handlu zwierzętami egzotycznymi wynika, że w Polsce najczęściej sprzedawanymi kręgowcami na giełdach zoologicznych są przedstawiciele gromady Reptilia (12). Rynek oferuje ogromną liczbę gatunków, z których zdecydowana większość pochodzi z hodowli komercyjnych. Pozostałe zwierzęta reprezentują gatunki, które poza środowiskiem naturalnym rozmnażają się słabo lub wcale i są bezpośrednio importowane z krajów ich naturalnego występowania.

Informacje dotyczące pochodzenia zwierząt są bardzo istotne w diagnostyce parazytologicznej i mogą znacznie ułatwić lekarzom weterynarii postawienie prawidłowego rozpoznania. Przebywanie zwierząt w określonym środowisku determinuje możliwość występowania sprecyzowanych parazytoz. U osobników pochodzących z hodowli komercyjnych, z uwagi na brak w otoczeniu żywicieli pośrednich, spotykane są prawie wyłącznie inwazje przebiegające z prostym cyklem rozwojowym. W takich warunkach wzrasta jednocześnie ryzyko wystąpie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy