Zmiany prawa na rynku weterynaryjnym – co przyniósł rok 2022? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zmiany prawa na rynku weterynaryjnym – co przyniósł rok 2022?

Prawo o zdrowiu zwierząt

Zdrowie zwierząt oraz zwalczanie chorób zwierząt

Rozporządzenie 2016/429, zwane potocznie „Prawem o zdrowiu zwierząt”, chociaż weszło w życie w 2021 r., to wciąż jest podstawą dla wielu procesów legislacyjnych (m.in. ukończonych w tym roku prac nad ustawą określającą system identyfikacji i rejestracji zwierząt). Co więcej, nadal wiele instytucji zawartych w tym europejskim rozporządzeniu wymagać będzie dalszego doprecyzowania w przepisach krajowych.

Przykładem powyższego są niedawno opublikowane założenia projektu ustawy o zdrowiu zwierząt oraz zwalczaniu chorób zwierząt (17). Projekt zakłada, że ustawa ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego dalsze postanowienia Rozporządzenia 2016/429. Zakres zmian planowanej ustawy ma być na tyle rozległy, że będzie wymagał uchylenia obowiązującej obecnie ustawy i zastąpienia jej nowym aktem prawnym.

Współpraca lekarzy weterynarii z hodowcami

Prawo o zdrowiu zwierząt uregulowało istotną instytucję pozwalającą na utworzenie pewnego rodzaju współpracy pomiędzy lekarzami weterynarii a hodowcami. Współpraca ta ma opierać się na kontrolach stanu zdrowia zwierząt. Systematyczność i cykliczność takich kontroli mogą być bezsprzecznie korzystne z perspektywy oceny dobrostanu zwierząt, a także przeciwdziałania ewentualnym zagrożeniom z zakresu zakaźnych chorób zwierząt. Nie unika bowiem wątpliwości, że rozwijana znajomość specyfiki zakładu może przełożyć się na sprawniejsze i lepsze rezultaty kontroli.

Nowe technologie

Rozwiązania technologiczne wspierają zarówno medycynę ludzką, jak i zwierzęcą. Co więcej, rynek farmaceutyczny zasadniczo nie ma wątpliwości, że nowoczesne technologie stanowią przyszłość rozwoju sektora. Powyższe nie pozostaje wyłącznie „postulatem bez pokrycia”, gdyż tendencja do digitalizacji jest także widoczna na poziomie legislacji unijnej. Z tego powodu w perspektywie najbliższych lat można spodziewać się większego zainteresowania ww. kwestią przez krajowego legislatora – tak aby nowo wprowadzane usługi i urządzenia pozostały w zgodzie z właściwym poziomem bezpieczeństwa zdrowia zwierząt.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy