Wrzód trawieńca u bydła mlecznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wrzód trawieńca u bydła mlecznego

W artykule podano najważniejsze informacje dotyczące przyczyn, przebiegu i rozpoznawania wrzodów trawieńca u bydła mlecznego.

Gospodarstwa wyspecjalizowane w kierunku produkcji mleka przeżywają w ostatnich kilkunastu latach szczególny rozkwit. Zwiększa się liczba gospodarstw posiadających krowy o wysokiej, genetycznie uwarunkowanej produkcji mleka. Stale rośnie średnia dzienna i roczna produkcja mleka zarówno od poszczególnych krów, jak również w odniesieniu do całego stada. Dla wysoko wydajnych zwierząt dawki pokarmowe muszą zawierać dokładnie zbilansowaną liczbę składników energetycznych, białka oraz związków mineralnych. Z drugiej strony podaż tych składników diety konieczna dla osiągnięcia wysokiej produkcji powoduje występowanie schorzeń, które w gospodarstwach ekstensywnych dotyczyły najczęściej tylko pewnego okresu życia lub stanu fizjologicznego zwierzęcia. Przykładem tego jest występowanie owrzodzenia błony śluzowej trawieńca (wrzodów trawieńca). Jeszcze do niedawna choroba ta dotyczyła prawie wyłącznie cieląt w pierwszym okresie odchowu, teraz zauważa się występowanie coraz większej liczby przypadków u krów mlecznych. W krajach, w których rozwój przemysłu mleczarskiego następował dużo wcześniej, doniesienia na ten temat są bardzo liczne. Choroba ta stwarza trudności diagnostyczne, a leczenie jest często nieefektywne.

Przewód pokarmowy przeżuwaczy po ukształtowaniu się i osiągnięciu ostatecznych proporcji znacząco różni się od przewodu pokarmowego zwierząt monogastrycznych. U osobników młodych (do około 2.-3. miesiąca życia) cały proces trawienia jest bardzo podobny do zwierząt z jednym żołądkiem, ponieważ u cieląt ssących przedżołądki są jeszcze nierozwinięte, a największe znaczenie ma trawieniec, czyli odpowiednik żołądka właściwego. Rozwijające się stopniowo przedżołądki u młodych osobników są omijane w pasażu treści pokarmowej w wyniku działania mechanizmu rynienki przełykowej, co powoduje dostarczanie mleka lub jego odpowiedników bezpośrednio...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy