Zarządzanie parazytozami bydła. Dlaczego potrzebujemy zmiany?

Wyszukaj w serwisie

Zarządzanie parazytozami bydła. Dlaczego potrzebujemy zmiany? Cz. I. Mniej znaczy więcej

O autorach:

Jozef Vercruysse – profesor parazytologii na Wydziale Weterynaryjnym Uniwersytetu w Gandawie.Opublikował ponad 1000 artykułów i doniesień. Od 40 lat przyczynia się do poszerzenia wiedzy naukowej na temat pasożytów przeżuwaczy. Jego badania walnie przyczyniły się do rozwoju diagnostyki nicieni żołądkowo-jelitowych oraz określenia skutecznych sposobów ich zwalczania.

Damien Achard – doktor nauk weterynaryjnych, specjalista chorób przeżuwaczy. Od 2016 roku pracuje w Ceva jako Globalny Manager Techniczny, głównym obszarem jego zainteresowań są parazytozy przeżuwaczy. Ma na swoim koncie wiele prac naukowych o farmakokinetyce i efektywności preparatów przeciwpasożytniczych.

Właściwe zajęcie się chorobami przeżuwaczy jest konieczne z oczywistych względów, związanych z dobrostanem tych zwierząt, ale także w celu zaspokojenia rosnącego światowego zapotrzebowania na białko. Biorąc pod uwagę znaczenie infekcji wywołanych przez nicienie przeżuwaczy i ich zgubny wpływ na wydajność produkcji, skuteczne zwalczanie tych pasożytów ma fundamentalne znaczenie (Charlier i in., 2014a; 2015).Kontrola zakażeń nicieniami przeżuwaczy w ostatnich dziesięcioleciach opiera się na profilaktycznym lub leczniczym stosowaniu chemioterapeutyków przeciwpasożytniczych. Obecnie mamy jednak do czynienia ze znacznym obniżeniem ich skuteczności.

Doniesienia o oporności nicieni żołądkowo-jelitowych na powszechnie stosowane substancje odrobaczające są coraz częstsze, zagraża to bezpośrednio zwłaszcza hodowli opartej na wypasie. W niedawno opublikowanym przeglądzie priorytetów badawczych (Charlier i in. 2017) kilka projektów dotyczyło zwalczania nicieni u przeżuwaczy i świń. Ich celem jest rozwój odpowiedniej strategii, jaką muszą obrać rządzący i przemysł farmaceutyczny w kontroli infekcji pasożytniczych u tych gatunków. Jednym z podstawowych wniosków jest konieczność rozwoju nowego podejścia do zwalczania tych inwazji. Szczególnie ważne wydaje się zrozumienie istoty selektywneg...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy