Czarno na białym – mastitis okiem praktyka – rozmowa z dr. n. wet. Sebastianem Smulskim

Czarno na białym – mastitis okiem praktyka – rozmowa z dr. n. wet. Sebastianem Smulskim

fot. archiwum redakcji

Rozmowa z dr. n. wet. Sebastianem Smulskim, pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalistą w dziedzinie profilaktyki i leczenia mastitis u krów, który w swoich badaniach zgłębia tematykę zapalenia gruczołu mlekowego u bydła, zarówno w aspekcie naukowym, jak i praktycznym.

Większość zapaleń gruczołu mlekowego ma etiologię bakteryjną. Dlaczego, pomimo rozwoju mikrobiologii, medycyny weterynaryjnej i prowadzonych badań, leczenie jest nadal tak trudne, a czasem bywa nieskuteczne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Trudności w leczeniu wzrastają ze względu na wzrastającą wydajność krów, powoduje to obniżenie się obronności wymienia ze względu na coraz większe rozcieńczenie czynników układu immunologicznego w mleku. Kolejnym czynnikiem jest zwiększające się zagęszczenie zwierząt, w wyniku którego wymiona narażone są na coraz częstszy kontakt z materiałem, który może prowadzić do zakażenia ćwiartek. Powodem takiego stanu rzeczy jest także obniżająca się skuteczność preparatów leczących mastitis. Produkty stworzone kilkanaście lat temu nie uwzględniały obecnych wydajności, przez co rozcieńczenie antybiotyków w chorych ćwiartkach jest dziś znacznie większe niż w momencie wprowadzania produktu na rynek. Koniecznie trzeba też wspomnieć o rozwijającej się antybiotykooporności, a szczególnie o „ulubionych” grupach antybiotyków lekarzy weterynarii, jakimi są β-laktamy i makrolidy.

Zasuszenie, okres po porodzie lub tuż po każdym udoju to zwiększone ryzyko zachorowania, które dodatkowo wzrasta w miesiącach letnich. Jaki wpływ na rozwijające się mastitis ma stres cieplny?

Jak dobrze wiemy, stres cieplny ma ogromny wpływ na funkcjonowanie nie tylko gruczołu mlekowego, ale całego organizmu krowy. Stres cieplny jak najbardziej występuje w Polsce, szczególnie w okresach letnich, a zwłaszcza w budynkach, w których nie ma wentylatorów, systemów spryskujących czy zwyczajnie możliwości otwarcia przestronnych okien celem u...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy