Czas na współpracę – lekarz weterynarii jako zaufany partner hodowcy bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Czas na współpracę – lekarz weterynarii jako zaufany partner hodowcy bydła

Wywiad z prezesem Stowarzyszenia „Weterynaria Hodowcom” lek. wet. Dominikiem Rucińskim

Rozważając relację lekarzy weterynarii z hodowcą, pierwsze pytanie, jakie nasuwa się po wielu wizytach na fermach, jest następujące: co o swoim lekarzu myśli hodowca? Z jakimi odpowiedziami spotyka się Pan w terenie?

Pytając hodowców, uzyskujemy różne odpowiedzi: „lekarz to koszt”, „lekarz jest potrzebny, tylko kiedy krowy chorują”, ale też: „lekarz to dobra inwestycja” lub „lekarz jest ważny dla mojego biznesu”. Moim zdaniem bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, czego hodowca powinien oczekiwać od lekarza weterynarii…

A Pana zdaniem, czego hodowca oczekuje od lekarza weterynarii?

Pamiętajmy, że lekarz weterynarii to przede wszystkim zawód zaufania publicznego, świadczy weterynaryjne usługi medyczne związane z hodowlą i opieką nad zwierzętami czy też wiedzą o chorobach odzwierzęcych. Ogólnie oczekuje się od tego zawodu szerokiej wiedzy z zakresu hodowli, profilaktyki, diagnozowania oraz leczenia bydła.

W terenie często słyszymy od hodowców o różnych definicjach zakresu opieki weterynaryjnej na fermach. Jeżeli Pan mógłby podzielić lekarzy weterynarii ze względu na zakres świadczonych usług, to jak by to wyglądało?

W terenie możemy wyróżnić dwa typy lekarzy weterynarii – typ tradycyjny oraz typ nowoczesny. Typ tradycyjny to tak zwany lekarz weterynarii „strażak” – pomaga w przypadkach nagłych oraz leczy sztuki chore. Typ nowoczesny to lekarz weterynarii – twórca programu prewencyjnego. Trzeba pamiętać, że prewencja to coś więcej niż szczepienia. Obejmuje żywienie stada – pasze, witaminy, minerały, rutynowe kontrole, program zarządzania, plan bioasekuracji, a także szybkie interwencje w przypadku dodatkowych problemów.

Czy Pana zdaniem, świadcząc tak szeroki zakres usług swoim hodowcom, lekarz profilaktyk, typ nowoczesny, jest w stanie zagwarantować hodowcy, że jego stado nie będzie chorowało?

Trzeba pamiętać, że bydło chorowało i chorować będz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy