Gorączka Q – poważne zagrożenie dla hodowli krów mlecznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Gorączka Q – poważne zagrożenie dla hodowli krów mlecznych

Ponad połowa hodowli krów mlecznych jest zagrożona gorączką Q, która ma poważny wpływ na wskaźniki reprodukcyjne oraz rentowność gospodarstwa.Jest to choroba, która nie może być ignorowana przez rolników ani lekarzy weterynarii.

Dr. Damien Achard (Międzynarodowy Menedżer Techniczny, Ceva Animal Health) pomoże nam rozwiązać zagadkę gorączki Q i przedstawi nowe perspektywy kontroli tej choroby.

Czym jest gorączka Q?

Gorączka Q to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Coxiella burnetii. Patogen ten bytuje w środowisku gospodarstwa (kurz, obornik), a w formie przetrwalnikowej jest uznawany za niezwykle oporny. Dla przykładu: C. burnetii była identyfikowana w glebie nawet do 5 miesięcy. Gorączka Q to choroba, która dotyka nie tylko przeżuwacze, ale i inne gatunki zwierząt, takie jak: konie, koty, psy, ptaki, ryby, gady.

Zakażenie następuje głównie wskutek inhalacji cząsteczek powietrza zanieczyszczonych patogenem. W gruncie rzeczy wystarczy zaledwie kilka bakterii C. burnetii, by wywołać infekcję u gospodarza. Zgłaszano również inne drogi zakażenia, takie jak przenoszenie przez kleszcze. Są to jednak rzadkie przypadki albo ryzyko transmisji tą drogą uznano za niewielkie.

Raz zakażony gospodarz zaczyna siać bakterie do środowiska. Kluczowym momentem, który pokrywa się z podwyższonym poziomem siewstwa bakterii, jest poród. Patogen wydalany jest głównie z popłodem (błony płodowe, łożysko oraz wody płodowe) lub produktami ronienia. Poziom siewstwa może sięgać miliarda bakterii na gram. Problem stanowi brak możliwości identyfikacji siewców bez użycia odpowiednich narzędzi diagnostycznych.

Gdzie występuje gorączka Q?

Uważa się, że gorączka Q występuje w większości krajów na całym świecie. W 2011 roku naukowcy z Nantes we Francji opublikowali dane epidemiologiczne dotyczące gorączki Q. Po dokonaniu przeglądu krytycznego ok. 70 publikacji naukowych, doszli do wniosku, że C. burnetii jest obecna na 5 kontynentach.

Dzięki badaniom mleka zbiorcze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy