Jak osiągnąć efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie?

Wyszukaj w serwisie

art. sponsorowany

Jak osiągać efektywność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia?

Skuteczność terapii lekami podawanymi w wodzie do picia zależy od jakości wody, konstrukcji systemu pojenia oraz od jakości samego produktu i jego formulacji. Tematem poniższego artykułu jest jakość wody i jej wpływ na sukces lub niepowodzenie terapii lekami podawanymi za pośrednictwem systemów pojenia.

Celem każdego lekarza weterynarii jest utrzymanie zwierząt w zdrowiu i osiągnięcie możliwie jak najlepszych efektów produkcyjnych. Program profilaktyczny i prawidłowo dobrane leczenie to ogromna część sukcesu, ale nie jedyna. Należy pamiętać również o istotnym wpływie warunków środowiskowych panujących na fermie. W aspekcie skutecznej terapii lekami podawanymi w wodzie do picia szczególnie ważna jest jakość wody, która powinna pochodzić z bezpiecznego źródła i mieć odpowiedni smak. Oznacza to, że woda musi spełniać standardy bakteriologiczne i chemiczne. W tab. 1 zebrano dane dotyczące składu wody do picia dla trzody chlewnej i drobiu.

Tab. 1. Standardy wody do picia dla trzody chlewnej i drobiu
1 Można wykorzystać również przy ocenie wody dla koni i innych zwierząt monogastrycznych.
2 W kolumnach „prawidłowy” wskazano wartości, w przypadku których u badanych zwierząt nie wystąpiły żadne efekty niepożądane.
3 W kolumnach „nieprawidłowy” wskazano wartości, w przypadku których u badanych zwierząt wystąpiły efekty niepożądane.
4 Dla kur niosek: > 400 mg/l sodu.

Woda nie nadaje się do podawania do picia zwierzętom gospodarskim, jeśli co najmniej jeden parametr nie mieści się w normie lub wartości co najmniej trzech parametrów mieszą się w zakresie między „prawidłowy” a „nieprawidłowy”.

Regularne monitorowanie jakości wody jest bardzo ważne i daje nam pewność, że niezmiennie spełnia ona wszystkie normy.

W tab. 2 przedstawiono ogólne zalecenia dotyczące częstotliwości pobierania próbek, i miejsc, w których powinno się pobierać próbki, w zależności od źródła pochodzenia wody. Celem analizy próbek wody jest ograniczenie ryzyka narażenia zwierząt na ...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy