Wykorzystanie izolatu β-glukanu z owsa w leczeniu syndromu wrzodów żołądka koni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykorzystanie izolatu β-glukanu z owsa w leczeniu syndromu wrzodów żołądka koni

Dyskusja

Wyniki badań przedstawionych w niniejszym artykule są klinicznie istotne z uwagi na coraz powszechniejszą wiedzę dotyczącą występowania syndromu wrzodów żołądka, a także faktu potencjalnych działań niepożądanych konwencjonalnej terapii z zastosowaniem IPP. Oczywiście omeprazol jest i prawdopodobnie długo będzie podstawowym lekiem w najcięższych przypadkach owrzodzeń żołądka, niemniej jednak z uwagi na długofalową zmianę pH żołądkowego i powstających w związku z tym zaburzeń procesu trawienia, jak również potencjalnej możliwości uszkodzenia nerek, jego profilaktyczne, a także długoterminowe stosowanie powinno być prowadzone z rozwagą. W związku z powyższym coraz większa rzesza lekarzy weterynarii, a także właścicieli zwierząt poszukuje alternatywnych metod leczenia bądź zapobiegania wrzodom żołądka, opartych na związkach naturalnych.

Wszystkim pozyskiwanym β-gluka­nom przypisuje się leczniczy i profilaktyczny potencjał w szerokim spektrum działania, jednak najnowsze wyniki badań wskazują, że możliwości ich wykorzystania uzależnione są od pochodzenia i struktury. Zbożowe β-glukany charakteryzujące się wiązaniami β-1,3 i -1,4 wpływają korzystnie na redukcję hiperglikemii i hiperinsulemii, hipercholesterolemii, chorób krążenia. Ponadto, jako prebiotyk, promują one wzrost korzystnej mikroflory jelit. W układzie pokarmowym, żołądku oraz jelicie cienkim β-glukany nie ulegają rozkładowi enzymatycznemu.

W przypadku testowanego preparatu wysoka masa cząsteczkowa izolatu przełożyła się na tworzenie żelowej struktury, tworzącej barierę osłonową dla ścian żołądka, co stanowi progres w stosunku do dotychczas dostępnych form β-glukanu z owsa. Powstały śluz chroni błonę śluzową przed podrażnieniem i infekcjami bakteryjnymi. Mechanizm ten postuluje się za najważniejszy czynnik leczniczy i profilaktyczny w przebiegu erozyjnych uszkodzeń błony śluzowej żołądka, występujących w przebiegu owrzodzeń. Obrazowo można określić, że β-glukan powleka i wnika w śluzówkę jelit, zachowuje się jak płynny opatrunek, a jednocześnie spowalnia i blokuje procesy uszkadzające.

Uzyskane wyniki jasno wskazują na leczniczy potencjał preparatu opartego na β-glukanie, pomimo że w grupie badanej nie wszystkie zwierzęta odpowiedziały poprawą stanu klinicznego, jak również obrazu badania gastroskopowego. Niemniej jednak pacjenci ci charakteryzowali się obecnością masywnych zmian, w przebiegu których najprawdopodobniej konieczne było włączenie IPP, np. omeprazolu.

Dlatego, pomimo pojedynczych przypadków braku poprawy w przebiegu suplementacji preparatem opartym na bazie β-glukanu, uzyskane dane traktowane są jako dowód przemawiający za ogromnymi korzyściami płynącymi z leczniczego i najprawdopodobniej profilaktycznego stosowania.

Podsumowanie

Powyższe badanie wykazało, że 30-dniowa suplementacja 100 g preparatu izolatu β-glukanu z owsa, w dawce podzielonej na 2x dziennie, wykazało pozytywne działanie gojące na błonę śluzową żołądka koni w przebiegu syndromu wrzodów żołądka. Wskazuje to na potencjalne terapeutyczne zastosowanie preparatu jako samodzielnego bądź uzupełniającego leczenia wrzodów żołądka koni.

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy