Możliwości łagodzenia lęku i niepokoju związanego z hukiem fajerwerków poprzez wielokrotne podanie żelu z detomidyną do stosowania podjęzykowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Możliwości łagodzenia lęku i niepokoju związanego z hukiem fajerwerków poprzez wielokrotne podanie żelu z detomidyną do stosowania podjęzykowego

Wstęp

Konie uważane są za zwierzęta nieprzewidywalne, reagujące ucieczką w kontakcie z głośnymi dźwiękami i migającymi światłami. Zachowania będące wynikiem strachu u koni są liczne i obejmują: bieganie bez celu, pocenie się i drżenie. W przeszłości opisywano negatywny wpływ fajerwerków na zwierzęta towarzyszące (1), ale niewiele z tych zachowań zostało udokumentowanych u koni. W ankiecie internetowej przeprowadzonej w Nowej Zelandii lęk u koni związany z hukiem fajerwerków był powszechny, a 26% właścicieli zgłosiło wystąpienie obrażeń u konia w wyniku niepokoju lub strachu związanego z wybuchami fajerwerków (2).

Leki z grupy agonistów receptorów alfa-2-adrenergicznych są skuteczne w dawkach o działaniu uspokajającym w łagodzeniu ostrego lęku i strachu związanego z hałasem u psów (1). W niniejszym badaniu oceniano, czy strach lub niepokój wywoływany przez fajerwerki można złagodzić, stosując wielokrotne dawki żelu z detomidyną do stosowania podjęzykowego.

Materiał i metody

24 konie pochodzące od prywatnych właścicieli zostały losowo rozdzielone do grupy otrzymującej żel z detomidyną do stosowania podjęzykowego (15, 30 lub 40 μg/kg m.c.) lub placebo, gdy tylko słychać było pierwsze, nawet odległe huki fajerwerków w Sylwestra. Dawkę można było powtórzyć do 4 razy, jeśli fajerwerki były kontynuowane, a koń wykazywał oznaki lęku lub niepokoju ponownie, ale nie wcześniej niż 2 godziny po poprzedniej dawce.

Oznaki i nasilenie lęku lub niepokoju oraz intensywność fajerwerków oceniano na początku, przed i po 1 godz. po każdej dawce. Właściciel oceniał następujące objawy: niepokój, trzęsienie się, próbę ucieczki z boksu, wierzganie/stawanie dęba, tkanie lub inne stereotypowe zachowania, zmniejszony apetyt, biegunka/zwiększona częstotliwość defekacji, oznaki kolki, pocenie się, drżenie i wokalizacja. Zasięg każdej z ocenianych cech opisywano za pomocą skali od 0 (brak) do 4 (ciągle).

Ostateczną opinię właściciela dotyczącą efektu końcowego leczenia oceni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2811 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy