Selektywne zasuszenie z licznikiem komórek somatycznych DeLaval DCC
fot. archiwum firmy
Żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej stawiającym na zdrowie, wybierającym zdrową żywność, oczekującym od producentów stosownych certyfikatów potwierdzających jej jakość. To konsumenci wymuszają pewne zmiany na rynku, również te dotyczące ograniczenia stosowania antybiotyków u zwierząt, będących źródłem żywności. Zarówno pozostałości antybiotyków w żywności oraz nadużywania leków u ludzi prowadzą do narastającej antybiotykooporności. Badania nad nowymi lekami są kosztowne i czasochłonne, nie zawsze zakończone sukcesem. Poszukiwanie rozwiązań bezpiecznych dla ludzi, kompleksowych i jednakowych dla całej Europy przyczyniło się do opracowania ograniczeń prawnych, które mają zapobiegać konsekwencjom niekontrolowanego stosowania leków i nie dopuścić do sytuacji, w której nas – ludzi − nie będzie czym leczyć.
Planowane zmiany w prawie dotyczące ograniczenia stosowania antybiotyków u zwierząt wymuszają weryfikację postępowania terapeutycznego, jak również ograniczają zastosowanie antybiotyków w sytuacjach nieuzasadnionych. Przepisy mają wejść w życie 28 stycznia 2022 r. W kontekście hodowli bydła ograniczenia w znacznej mierze dotyczą antybiotyków stosowanych dowymieniowo w okresie laktacji oraz w zasuszeniu. Szczególnie zastosowanie profilaktyczne w okresie zasuszenia powinno podlegać analizie i być uzależnione od aktualnego statusu zdrowotnego krowy.
Przyjmuje się, że parametry LKS zdrowego wymienia powinny mieścić się w przedziale do 200 tys. komórek somatycznych. W stadach objętych kontrolą użytkowości mlecznej hodowcy otrzymują raz w miesiącu zestawienie danych dotyczących parametrów mleka u każdej krowy. Liczba komórek somatycznych w mleku zbiorczym u danej krowy może być w normie, gdyż parametry poszczególnych ćwiartek uśredniają się. Jednak pojedyncze ćwiartki mogą być objęte stanem zapalnym, co można stwierdzić jedynie po pobraniu i analizie mleka z każdej z nich. Jeszcze większą niewiadomą są stada nieobjęte oceną użytkowości mle...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii